İsrail Ordusunda “Apache mi SİHA mı?” tartışması

0
57

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), ABD yapımı 40 adet Boeing AH-64E Apache savaş helikopterini erken teslim almak için girişimlerde bulunuyor. Bu gelişme, insansız silahlı sistemlerin savaş helikopterlerinin yerini alabileceği fikrinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından geldi.

Ülkenin Gazze’deki savaşı 7 Ekim 2023’te başlamadan önce IAF, daha fazla silahlı İHA’yı hizmete sokmayı ve mevcut AH-64A (Peten olarak adlandırıldı) ve AH-64D (Saraf) filosunu aşamalı olarak devre dışı bırakmayı amaçlayan bir plan geliştirmişti.

İsrail, daha gelişmiş savaş helikopterine mi yoksa daha fazla silahlı İHA’ya mı yatırım yapmalı? Tartışmalar uzun zamandır devam ediyordu. Bazı üst düzey askeri yetkililer, silahlı bir İHA’nın artık bir savaş helikopterinin tüm görevlerini yerine getirebileceğine inanıyordu.

Savaş helikopteri, IDF’nin kara kuvvetlerinden büyük destek aldı. Bunun sonucunda İsrail, bu helikopterin Boeing Apache AH-64E versiyonunun tedariki için acil bir talepte bulundu.

İsrail, E versiyonunu birkaç yıldır değerlendiriyor ancak henüz bir karar verememişti. İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) tüm bütçesini CH-53K ve KC-46A alımına ayırdığı için alım beklemedeydi.

IDF kara kuvvetleri komutanlığı, birkaç yıl önce IAF’ın savaş helikopterlerinin geliştirilmesini talep etti. Bu talep, daha önce Gazze ve Lübnan’da yaşanan bazı çatışmalardan çıkarılan operasyonel derslerin sonucuydu. Talep, 40 adede kadar Apache E helikopteri ve mevcut Apache D filosunun geliştirilmesi yönündeydi.

Son yıllarda IAF, Apache savaş helikopterlerine yeni silah sistemleri ekledi. Bu eklemelerin en ilginçlerinden biri de Rafael Spike NLOS’un IAF’ın Apache helikopterleri tarafından fırlatılmak üzere uyarlanmasıdır. Rafael firması, Spike füze ailesinden biri olan bu füzeyi, hedefleri büyük bir hassasiyetle ve uzak menzillerde vurabilen bir savunma silah sistemi olarak tasarladı. SPIKE NLOS muharebede kendini kanıtlamış ve hem yüksek yoğunluklu çatışmalarda (HIC) hem de düşük yoğunluklu çatışmalarda (LIC) etkili bir araç olduğunu göstermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here