Dev Deniz Üssü Kızıl Deniz’e Yol Alıyor!

0
47

Hollanda Donanması’nın en büyük gemisi Zr.Ms. Karel Doorman, Aspides Avrupa misyonuna destek vermek için Kızıl Deniz’e gidiyor.

Karel Doorman gemisi, denizdeki gemilere ikmal yapmak, büyük miktarlarda malzeme taşımak ve kara operasyonları için denizde bir üs olarak hizmet vermek üzere tasarlandı. Ayrıca gemi, geniş bir tıbbi kapasiteye sahip.

Lojistik destek gemisi, denizde ikmal ve tıbbi bakım için kullanılacak. Aspides misyonu kapsamında fırkateyn ve destroyerlere lojistik destek sağlayacak.

Karel Doorman, beraberinde bir Cougar tipi helikopter de götürüyor.

Lojistik destek gemisi bu görevde deniz ikmali ve tıbbi bakım için kullanılacak. Böylece Aspides misyonunun bir parçası olan fırkateyn ve destroyerlere lojistik destek sağlayacaktır. Seyir halindeyken yakıt, yedek parça ve yiyecek tedarik edecek. Herhangi bir felaket yaşanması halinde hastalar Karel Doorman’a taşınabilecek. Bölgede bu tür bir tıbbi kapasiteye sahip gemi çok az.

Bu arada Savunma Bakanlığı’na göre, Doorman’ın Aspides bayrağı taşımasına rağmen bu destek sadece Aspides gemileri için geçerli değil. ABD’nin Refah Muhafızı Operasyonu kapsamındaki gemiler de Doorman’ın hizmetlerinden yararlanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here