Dışişleri Bakanlığı: AKKA Askıya Alındı, Çekilme Yok

0
53

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Türkiye’nin Avrupa’da Konvansiyonel Silahlı Kuvvetler Antlaşması’ndan (AKKA) çekilmediğini, ancak antlaşmanın uygulanmasının 8 Nisan 2024 tarihi itibarıyla “askıya alındığını” açıkladı.

Keçeli, Rusya’nın 7 Kasım 2023’te AKKA’dan çekilmesi ve ABD’nin de aynı tarihte yükümlülüklerini askıya almasıyla antlaşmanın anlamlı şekilde uygulanmasının imkansız hale geldiğini belirtti.

“Askıya alma” kararının geri alınabilir olduğunu vurgulayan Keçeli, NATO müttefiklerinin çoğunun da benzer bir adım attığını hatırlattı.

AKKA 1990’da Paris’te imzalanan ve 1992’de yürürlüğe giren antlaşma, Avrupa’daki konvansiyonel silahları sınırlandırmayı amaçlıyor. NATO ve eski Varşova Paktı ülkeleri tarafından imzalanan antlaşmada, tanklar, savaş uçakları ve topçu silahları gibi silahların sayısı sınırlandırılıyor. Antlaşma, taraf devletlerin güvenliğini ve istikrarını korumayı amaçlıyor.

Rusya’nın 2023’te AKKA’dan çekilmesi ve ABD’nin de yükümlülüklerini askıya alması antlaşmanın işlevini bozdu. Türkiye, kendi güvenliğini ve ulusal çıkarlarını korumak için bu kararı aldı.

Türkiye, antlaşmanın tekrar işlevsel hale gelmesi halinde uygulamaya geri dönebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here