İsrail Havacılık Endüstrileri tarafından geliştirilen Arrow 3 hava savunma sistemi, bugün Kızıldeniz bölgesine doğru fırlatılan bir füze karşısında ilk başarılı engellemesini gerçekleştirdi.

İsrail Savunma Bakanlığı ve İsrail Savunma Kuvvetleri, bu akşam yaptıkları açıklamada, “İsrail Hava Savunma Sistemi bu akşam operasyonel olarak ‘Arrow 3’ füzesini ilk kez hedeflenen tehditi etkisiz hale getirdi. Önleme, Kızıldeniz bölgesinden İsrail’e fırlatılan bir hedefe karşı gerçekleşti “ dedi.

İsrail ordusu operasyonlarda Arrow-2 füze sistemini kullanıyor, Arrow-3 füzeleri 2017 yılından beri ordu tarafından test ediliyor.

Arrow sistemi, İsrail’in çok katmanlı entegre hava savunmasının önemli bir bileşeni olup, özellikle gelen balistik füzeleri engellemeye odaklanmıştır. Arrow-3 varyantı şu anda hizmetteki en gelişmişidir ve geçtiğimiz dönemde Almanya’ya satılmıştır.

ABD’nin önde gelen firması Boeing ile ortak üretilen Arrow 3 füzesi, yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil bir savunma sistemi olarak kabul ediliyor. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Diğer adı Hetz 3 olan Arrow 3, hipersonik anti-balistik füzeleri önleme özelliğine sahiptir.

Ayrıca, İsrail’in hava savunması, ABD ile ortaklaşa geliştirilen orta katmanlı David’s Sling sistemi ve Rafael tarafından üretilen alt katmanlı Iron Dome sistemini içerir. Iron Dome, bu yılın 7 Ekim’inde başlayan çatışma sürecinde 2,000’den fazla gelen tehdidi başarıyla engelledi.

Ancak, başarılı engellemelere rağmen, İsrail’e dışarıdan gelen tüm tehditlerin engellenmediği belirtiliyor. Son olaylar, İran destekli Husilerin cruise füzeleri, balistik füzeler ve insansız hava araçları kullanarak saldırılarına devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here