İsrail Savunma Bakanlığı, ABD ile ortak üretilen  atmosfer dışındaki balistik füzelere imha edebilme kapasitesi olan Arrow 3 hava savunma sisteminin Alaska’da yapılan testi başarı ile geçtiğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama bizzat İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan geldi.Netanyahu, test sonuçlarının mükemmel olduğunu kaydetti.

İsrail Başbakanı, ülkesinin İran’dan ya da dünyanın herhangi bir yerinden atılan balistik füzelere karşı hareket etme kabiliyeti olduğunu belirtti.Netanyahu, bütün düşmanlarımız şunu bilmeli ki onları hem savunma açısından hem de saldırıda yenebiliriz dedi.

ABD’nin önde gelen firması Boeing ile ortak üretilen Arrow 3 füzesi yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil savunma sistemi olarak kabul ediliyor.

İsrail ordusu operasyonlarda Arrow-2 füze sistemini kullanıyor, Arrow-3 füzeleri 2017 yılından beri ordu tarafından test ediliyor. Yapılan testler hedef kullanılmadan gerçekleşmişti, son yapılan testte ilk kez gerçek bir hedef test edildi. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor. Diğer adı Hetz 3 olan Arrow 3, hipersonik anti-balistik özelliğe sahip.

ABD ve İsrail tarafından finanse edilip geliştirilen bu hava savunma sistemi, kıtalar arası mesafe kateden nükleer, biyolojik, kimyasal başlıklı füzeleri imha edebiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı Ocak 2019’da Balistik Füze Savunma sistemi ‘Arrow 3’ başarıyla test ettiklerini açıklamıştı.

Savunma Bakanlığının açıklamasında başarıyla sonuçlanan denemenin İsrail’in bölgedeki mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı kendini savunmasına katkı sağlaması açısından ‘önemli bir kilometre taşı’ olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

İsrail’in orta kesiminde gerçekleştirilen test, Amerikan Füze Savunma Ajansı ve İsrail Hava Kuvvetleri’nin katılımıyla İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yönetildi. Test için hedef füze Akdeniz’in ortasından doğu kıyısına doğru fırlatıldı, radar tespiti sonrasında veriler kontrol merkezine iletildi. Verileri analiz eden merkez uçuş planı çıkararak Arrow 3 füzesini hedefe ateşledi. Hedef yok edilerek görev başarıyla sonuçlandı.

Arrow 3’ler ilk tam testlerini 2015 yılında Akdeniz üzerinde yaptı.

Kaynak: jpost, Ajanslar, Euronews, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here