Yunanistan ile Fransa arasında fırkateynin tedariki için görüşmelerin devam ettiği bildirildi. Naval Group, Yunanistan’ın Belharra sınıfı fırkateyn ile çok ilgilendiğini açıkladı.

Naval Group Avrupa ve Kuzey Amerika Satış Başkan Yardımcısı Laurent Mourre, Yunanistan’ın ‘Belharra’ sınıfı fırkateynler ile çok ilgilendiğini açıkladı. Mourre, 6 adet çok görevli Fırkateyn için ocak 2009’da görüşmelere başlanmış, fakat yaşanan ekonomik kriz sebebiyle fırkateyn alımı durdurulmuştu. Görüşmelerin tekrar başladığını söyledi.

Belharra sınıfı fırkateynler Fransız Donanması Orta Ölçekli Fırkateyn Programı (FTI) çerçevesinde Fransız Savunma İhale Ajansı (DGA) gözetiminde gemi yapım şirketi Naval Group (DCNS) tarafından geliştirilmektedir. Fransız Donanması, 2023’den itibaren beş adet Belharra sınıfı fırkateyni envantere katmayı planlıyor.

Fırkateyn, yüzey, denizaltı ve hava savaşı, devriye, deniz güvenliği, özel ekonomik bölgenin kontrolü (EEZ), asimetrik savaş ve özel kuvvetlerin konuşlandırıldığı bir çok çeşitli görevleri yapabilmektedir.

Gemide su üstü hedeflere karşı, 76mm Oto Melara Top, 16 adet Exocet MM40 Blok III anti-gemi füzesi, asimetrik tehditler için iki Narhwal 20mm Silah İstasyonu, hava hedeflerine karşı 2×8 SYLVER A50 fırlatıcıdan 32 adet Aster 30  hava savunma sistemi ve iki 12-25 km menzilli MU90 torpido bulunacak.

Kıç tarafta bulunan uçuş güvertesi ve hangarı, insansız hava araçları, anti-denizaltı torpidoları ile donatılmış NH-90 orta sınıf askeri helikopterin görev yapmasına imkan vermektedir. Ayrıca gemide devriye gezmek, nakil ve özel görevleri için sert gövdeli şişme botlarda bulunmaktadır.

YUNANİSTAN, AVUSTRALYA DONANMASI’NIN EMEKLİYE AYRILAN FIRKATEYNLERİNİ ALMAYI DEĞERLENDİRİYOR

Yunanistan, Avustralya Donanmasından emekliye ayrılan Adelaide sınıfı güdümlü füze fırkateynleri envantere almayı değerlendiriyor.

Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nden bir heyet Mayıs ayında HMAS Newcastle fırkateynini Indo-Pacific Endeavour tatbikatında ziyaret etmişti. Bu ziyaretin ardından iki ay sonra Avustralya’nı Atina Büyükelçiliği, Yunanistan Askeri İhale Ajansı Başkanı Amiral Kyriakou Kyriakidis ile bir toplantı talep etmişti. Kaynaklara göre görüşmede Avustralya, Yunanistan’ın Adelaide sınıfı fırkateynler için yeni bir teklifte bulunmasını istedi.

Aralık 2019’da, Yunanistan Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis bir basın toplantısında, ABD Oliver Hazard Perry (OHP) sınıfının geliştirilmiş versiyonu olan Adelaide sınıfı fırkateynlerinin Yunanistan Donanması için üç seçenekten biri olduğunu, diğer olasılıklar arasında Amerikan LCS platform ve Fransız La Fayette sınıfının bulunduğunu açıklamıştı.

Avustralya 25 yıldan fazla süredir envanterinde bulundurduğu Adelaide sınıfı HMAS Newcastle füze güdümlü fırkateyni Haziran 2019’da hizmet dışına çıkarmıştı. Tasarımı, ABD’nin Oliver Hazard Perry sınıfı fırkateynine dayanan platform, hava savunma, satıh ve denizaltı muharebesi, gözetleme ve keşif kabiliyetine sahip.

OHP sınıfı, Türk Deniz Kuvvetleri’nde Gabya sınıfı fırkateyn olarak biliniyor, toplam sekiz adet fırkateyn Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde görev yapıyor.

Son dönemlerde Türkiye’nin Kıbrıs’ta artan gerilimle birlikte Ege ve Doğu Akdeniz’de varlığını arttırması, Yunanistan’ın donanmasını güçlendirmek için hızlı adımlar atmasına neden oldu.

Geçtiğimi günlerde ABD Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’a 7 adet MH-60R çok rollü deniz helikopterin satışına onay verdiğini açıklamıştı.

Ayrıca Mayıs ‘da Yunan Donanmasında ve Hava Kuvvetlerinde görev yapan P-3B Orion deniz devriye uçaklarının modernize edilmiş ilk uçağı üst düzey yetkililerin katıldığı tören ile teslim alındı.

Kaynak: Naval News, Ajanslar, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here