Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Al Dhafra Hava Üssü'ndeki F-15E Strike Eagle savaş uçağı pilonuna bir AIM-120D takılıyor.

Raytheon’un AIM-120 Gelişmiş Orta Menzilli Hava-Hava Füzesi (AMRAAM) üretimi, artan talep nedeniyle maksimum kapasitede devam ediyor. 

Raytheon’un AMRAAM üretim hattı, ABD ve diğer Batı güçlerinin Ukrayna’ya ve kendi stoklarını yenileme çabaları nedeniyle yıllık 500-800 adetten neredeyse 1,200 füzeye çıkarıldı.

Raytheon, AMRAAM’ı form, uygunluk, işlev yenileme (F3R) projesi ile geliştiriyor. Yerli (AIM-120D-3) ve uluslararası (AIM-120C-8) varyantların güncellenmiş versiyonları üzerinde çalışılıyor. D-3 varyantının yıl sonuna kadar sahaya sürülmesi beklenirken, C-8 varyantı 2023’ün sonları veya 2024’ün başlarında kritik bir aşamayı tamamlayacak.

Ukrayna, AMRAAM’ları ulusal hava savunma sistemi NASAMS ile kullanıyor ve gelecekte F-16’ların da kullanımını planlıyor. Güncellenmiş füzelerin Ukrayna’ya üç ila beş yıl içinde ulaşması bekleniyor.

192 milyon dolarlık AMRAAM siparişi, çeşitli kaynaklardan zaten sahada bulunan füzeleri temin etmeyi amaçlıyor. Program, Ukrayna’nın farklı sürümlerde etkili AMRAAM’lar almaya devam etmesini sağlayacak.

Hava Kuvvetleri, AIM-120 AMRAAM’ı Lockheed Martin tarafından geliştirilen AIM-260 Joint Advanced Tactical Missile (JATM) ile değiştirmeyi planlıyor. JATM üretimi, Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall’a göre, bu yıl başlamayı umuyor.

Raytheon’un AMRAAM üretimi, artan talep karşısında güçlü bir yanıt olarak devam ediyor, şirketin süregelen yükseltme projeleri ve halef planlarıyla dikkat çekiyor. Füzeler, uluslararası savunmada önemli bir rol oynamaya devam ediyor, özellikle Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetlerini destekleme konusunda kritik bir öneme sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here