Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmenin ardından İsrail Hava Savunma Sistemi için yapılan 3 milyar avroluk anlaşmanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Almanya hükümeti Rusya ve Ukrayna savaşı ardından Rusya’nın balistik füzelerine karşı korunmak için yeni savunma stratejisi kapsamında 3 milyar avro değerinde İsrail’in Arrow 3 anti-balistik füze sistemini alma kararı almıştı. 

Ancak ABD’nin kısmen finanse etmesi planlanan bu anlaşma için Almanya, birkaç aydır ABD’nin kararını bekliyordu. İki liderin görüşmesinde Biden’in prensip olarak onay vermesiyle anlaşmanın gerçekleşmesi bekleniyor.

Almanya, Balistik Füze Savunma sistemi ‘Arrow 3’ün yanısıra ABD Terminal Yüksek İrtifa Bölge Savunma Sistemi (THAAD) ile birlikte kullanılacak olan EL/M-2080 Green Pine füze savunma radar sistemlerinide tedarik etmek istiyor. 

Almanya liderliğindeki Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI), Rusya’nın seyir füzeleri, balistik ve hipersonik füzelerine kadar uzanan tehditlerle başa çıkmayı amaçlamaktadır.

Almanya’nın koordinasyonunda Patriot ve Arrow 3 gibi hava savunma sistemlerinin tedarikinin öngörüldüğü proje için Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO toplantısı sırasında bir imza töreni gerçekleştirilmişti. 

Girişime Almanya’nın yanı sıra İngiltere, Hollanda, Belçika, Norveç, Macaristan, Çekya, Finlandiya, Bulgaristan, Romanya, Slovenya, Slovakya, Litvanya, Letonya ve Estonya katıldı.

Arrow-3 füzesi yüksek ve uzak mesafedeki hedeflere karşı geliştirilen yeni nesil savunma sistemi olarak kabul ediliyor. İsrail ordusu operasyonlarda Arrow-2 füze sistemini kullanıyor, Arrow-3 füzeleri 2017 yılından beri ordu tarafından test ediliyor. Yapılan testler hedef kullanılmadan gerçekleşmişti, son yapılan testte ilk kez gerçek bir hedef test edildi. Arrow-3’ün İsrail ordusunun daha karmaşık senaryoları ile başa çıkmasını sağlayabileceği belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD ile ortak üretilen atmosfer dışındaki balistik füzelereimha edebilme kapasitesi olan Arrow 3 hava savunma sistemi Temmuz 2019’da  Alaska’da yapılan testleri başarıyla gerçekleştirmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here