Almanya Başbakanı Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’nın nihai olarak Avrupa Birliği’ne (AB) üye olabilmesi için bu ülkeye aday ülke statüsü verilmesini desteklediklerini açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky görüşmek için özel bir trenle bugün Kiev’e geldi.

Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Devlet Başkanı Klaus Johannis’un Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky katıldığı görüşmenin ardından yaptıkları basın toplantısında, Almanya Başbakanı Scholz ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron Ukrayna’ya AB’ye katılım amacıyla aday ülke statüsü verilmesi gerektiğini belirtti.

Scholz basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Arkadaşlarım ve ben bugün Kiev’e açık bir mesaj vermek için geldik; Ukrayna Avrupa ailesine ait” dedi.

Macron da “Ukrayna’nın Avrupa Birliği üyeliği adaylık statüsüne her türlü destek veriyoruz” diye konuştu. Macron ayrıca basın toplantısına katılan dört ülkenin liderlerinin de bu süreci desteklediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy de yaptığı açıklamada, ” Ukrayna’nın AB aday ülke statüsü Avrupa için tarihi bir karar olabilir.” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Devlet Başkanı Klaus Johannis ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna, 24 Şubat’ta başlayan Rus işgalinden kısa bir süre sonra AB’ye üye olabilmek amacıyla adaylık başvurusunda bulunmuştu.AB’nin 27 devlet ve hükümet başkanı, aralarında Ukrayna’nın üyelik başvurusu da olmak güncel konuları görüşmek üzere önümüzdeki hafta Brüksel’de bir araya gelecek. AB Komisyonu, ilk gerekli adım olarak, Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilip verilmemesi konusunda bu hafta bir tavsiye yayınlayacağını duyurmuştu. Liderler tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda AB Komisyonu’ndan Ukrayna’ya aday ülke statüsü verilmesi konusunda bir tavsiye kararı gelmesi bekleniyor. Ancak Ukrayna’nın adaylığı konusunda son kararı üye devletler verecek.

Kaynak: DW, AFP, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here