Fransız Donanması’nın FREMM sınıfı hava savunma fırkateyni FS Lorraine’i (D657) ülkenin batısında yer alan Lorient şehrindeki Naval Grup Tersanelerinde 13 kasımda düzenlenen tören ile suya indirildi.

Üretime başlamasından 54 ay sonra suya indirilen gemi, Fransız Savunma Tedarik kurumu (DGA) tarafından sipariş verilen iki adet FREMM sınıfı hava savunma fırkateynin sonuncusu.

Fırkateyne, Thales tarafından sağlanan çok işlevli radar ve yeni geliştirlen SETİS Savaş Yönetim Sistemi eklendi. Gemide Aster 15 ve Aster 30 dikey fırlatılan havadan havaya füzeleri, Exocet MM 40 füzeleri ve MU 90 torpidoları gibi en güçlü silah sistemlerini ve ekipmanları bulunmaktadır.

FREMM sınıfı fırkateyn denizaltı karşıtı savaşın yanı sıra asıl görevleri hava savunma olacağı belirtildi. Fırkateynler Charles de Gaulle uçak gemisi veya Amfibi görev gücünün hava savunmasından sorumlu olacak.

En son inşa edilen FREMM fırkateyni son teknolojik sistemleri barındırmanın yanında geliştirilen yeni sistemlerinin eklenmesine olanak sağlamaktadır. Ek siber yetenekler, NATO’nun askeri birimleri arasındaki irtibatı sağlayan haberleşme sistemi Link-22 dahil yeni geliştirilen sitemler gemiye entegre edilebilecek.

FREMM fırkateyn programı istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bugüne kadar Fransız Donanmasına sekiz adet fırkateyn 2012-2019 yılları arasında teslim edildi. İlk teslimat 2012’de Aquitaine, 2015’te Provence, 2016’da Languedoc, Nisan 2017’de Auvergne, Temmuz 2018’de Bretagne ve Temmuz 2019’da Normandie. Alsace fırkateyni 18 Nisan 2019’da suya indirildi, 2021 yılında operasyonel olacak.

Ayrıca uluslararası pazarda 2014 yılında Fas’a verilen Muhammed IV ve Mısır’a 2015 yılında teslim edilen Tahya Misr fırkateyni bulunuyor.

Kaynak: Naval Group

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here