Fransız Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında Airbus Savunma ve Uzay Firması’na üç adet A330 MRTT Çok Rollü Tanker uçağı siparişi verildiği açıklandı. 

Airbus tarafından yapılan yazılı açıklamada,  Fransız Savunma Tedarik Kurumu (DGA)  tarafından 3 adet A330 MRTT Çok Rollü Tanker uçağı siparişinin verildiğini duyurdu. 

Fransa Savunma Bakanlığı 2014 yılında 12 adet A330 MRTT alımı için çok yıllı sözleşme imzalamıştı.Bu sipariş sözleşmenin üçüncü ve son dilimini oluşturuyor.

 İlk A330 MRTT uçağı Ekim ayında teslim edilmişti. Fransanın talep ettiği diğer uçakların 2023 yılının sonunda teslim edilmesi planlanıyor.

LOCKHEED MARTİN VE AİRBUS HAVADA YAKIT UÇAĞI ANLAŞMASI İMZALADI 

Avrupa’nın en büyük havacılık şirketi Airbus ABD’de savunma sektöründeki mücadeleye geri dönüyor. Dünyanın en büyük savunma firması Lockheed Martin,Airbus firmasıyla havada yakıt ikmali çalışmalarında ortak hareket etmek için anlaşma imzaladı.

Lockheed Martin ve Airbus, Pentagona yeni yakıt ikmali uçağı geliştirmek istiyor ve Boeing’in KC-46 tanker uçağını atlayarak yeni uçak yapmayı planlıyor.İki firmanın bir araya gelmesi tanker uçağı piyasasının sert pazar mücadelesine sahne olacağını gösteriyor.

A330 MRTT UÇAĞI, TANKER, ASKER TAŞIMA, NAKLİYE, HASTANE GÖREVLERİNİ YAPABİLİYOR. 

Airbus’ın en başarılı uzun menzilli uçak modellerinden biri olan A330-200’den geliştirilen uçak, MRTT yani Çok Görevli Nakliye ve Tanker uçağı olarak adlandırılıyor. Çift motorlu Rolls-Royce Trent 700 motorlarından güç alan MRTT, hem ekonomik uçuş maliyetinin yanı sıra askeri görevleri de yerine getirebilen önemli bir platform olarak gösteriliyor.

Uçak tanker görevlerinin yanı sıra kabini tamamen koltuklu hale getirilerek intikal veya yük taşıma amaçlı da kullanılabiliyor.

Airbus A330 MRTT uçağı 111 tona kadar yakıt taşıyabiliyor. Güvertesine ek yakıt tankaları takılarak yakıt alma kapasitesi arttırılabiliyor. Uçak alt güvertenin birleştirilmesiyle 45 tona kadar yük taşıyabiliyor. 272 yolcu kapasitesi olan uçak kuvvet nakillerinde ve acil durumlarda sağlık görevlisi, 20 yakın yatak, 100 yolcu, 2-4 adet yoğun bakım yatağı ile küçük bir hastane (aeromedical evacuation (MedEvac) olabiliyor.

A330 MRTT tipik bir görev kuvvetini uzun mesafelere hızlı şekilde taşıyabiliyor. Uçak 4 avcı uçağı, 50 personel ve 12 ton yükle (bagaj, yedek parça ve ekipman) 5200 km uzaklıktaki Afganistan’a Avrupadan direk uçuşla götürebiliyor.

 Airbus firması  A330 MRTT uçağında bugüne kadar 12 farklı ülkeden 60 adet sipariş aldı, bunlardan 34’ü teslim edildi.

Kaynak: Ajanslar, Airbus, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here