Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait Stratejik RQ-4B Global Hawk İnsansız Hava Aracı (İHA) Baltık hava sahasında ve Rus kenti Kaliningrad yakınlarında gözlem uçuşu gerçekleştirdi. Ukrayna ile Rusya geriliminin ardından ABD donanmasına ait Boeing P-8A Poseidon uçakları Kerç Boğazı ve Kırım yakınlarında keşif uçuşu yaptı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki Kerç Boğazı krizinin ardından ABD Hava Kuvvetleri (USAF) ve Deniz Kuvvetleri (USN) çeşitli gözlem ve izleme uçaklarını bölgeye göndermeye devam ediyor. 

RQ-4B İHA’sı ve Boeing P-8A Poseidon uçakları  ABD tarafından İtalya’nın Sicilya bölgesinde bulunan Sigonella hava üssüne gönderildi. Ayrıca RC-135 ve EP-3E ARIES II casus uçaklarıda Yunanistan’ın Girit adasında bulunan Souda Bay hava üssünden elektronik gözlem ve izleme görevlerine katılıyor.

Rus sınırına yakın bölgelerde Rus hava sahasına ihlal etmeden gözlem ve casusuluk uçuşları yapılıyor. Özellikle Abhazya, Krasnadar Bölgesi ve Kırım kıyılarında keşif uçuşları gerçekleşirken, İHA’nın radar özellikleri sayesinde Rusya sınırılarını ihlal etmeden keşif yaparak bölgedeki hava savunma sistemlerinin yerleri hakkında bilgi toplama imkanı sağlanıyor.

26 Ekim günüde Sigonella hava üssünden kalkan Stratejik RQ-4B Global Hawk insansız hava aracı, Litvanya hava sahasını kullanarak Rus sınırları yakınlarında 11 saatlik uçuş gerçekleştirmişti. Aynı İHA, Estonya Tartu hattından Finlandiya Körfezi’ne kadar uzanan çizgide, Leningrad ve Pskov bölgeleri sınırlarında keşif uçuşları yaparak üssüne geri dönmeden önce bir kez daha Kaliningrad Bölgesi sınırları yakınlarından geçti.

Ayrıca Ukrayna ile Rusya geriliminin ardından ABD donanmasına ait Boeing P-8A Poseidon anti-denizaltı ve anti-yüzey uçağı gerilimin yaşandığı Kerç Boğazı ve Kırım yakınlarında Kasım ayında keşif uçuşu yapmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan Washington’a yapılan bu operasyonları durdurma çağrısına Pentagon’dan ret yanıtı geldi.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here