Rusya, Kısa Menzilli Balistik Füze 9K720 İskender-M füze sistemini Suriye’de kullanıldığını açıkladı. Türkiye’nin güney bölgesiden bir çok yerleşim yeri füzenin tehditi altında. 

Rusya Başbakan Yardımcısı  Yury Borisov, Suriye’deki teröristlere yönelik operasyonlarda İskender-M füze sistemi, Tornado-G ve BM-30 Smerch çoklu fırlatma roket sistemlerinin başarılı şekilde kullanıldığını söyledi.

NATO kodu SS-26 Stone olan İskender-M Balistik Füzesinin yaklaşık 450-500 km menzili bulunuyor. Füze bu mesafelere Konvansiyonel veya nükleer başlık taşıyabiliyor. Türkiye’nin güney bölgesiden bir çok yerleşim yeri  bu füzenin tehdit alanına giriyor. 

İskender füzeleri süpersonik hızla gittiğinden hava savunma sistemlerini kolayca aşabiliyor.Füze uçuşu sırasında çeşitli manevralar yapabiliyor ve yanıltıcı sinyaller bırakıyor.

Ayrıca Rusya, Suriye savaşında Tu-160 ve Tu-22M3 süpersonik stratejik bombardıman uçakları, Tu-95 bombardıman uçakları, gemiye dayalı  MiG-29K savaş uçakları ve Ka-52K helikopterlerini de ilk defa Suriye’de kullandığını açıkladı. 

Rusya, NATO üyesi Polonya ve Litvanya ile sınırı olan en kalabalık bölgesi Kaliningrad’da nükleer yetenekli İskender füzelerini konuşlandırmıştı. Litvanya Milli Savunma Bakanı, Rusya’nın 2016 yılında tatbikatlar için Kaliningrad’a getirdiği nükleer başlık kapasiteli İskender taktik balistik füzelerini, alt yapılarını da tamamlayarak, kalıcı olarak konuşlandırdığını açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here