ABD Donanmasının Kearsarge Amfibi Grubu (ARG) yaklaşık 4 bin askerle Norflok deniz üssünden Avrupa ve Ortadoğu’ya doğru yola çıktı.

Amfibi grubunda, Wasp sınıfı amfibi saldırı gemisi USS Kearsarge (LHD-3), San Antonio sınıfı amfibi taşıma gemisi USS Arlington (LPD-24) ve Whidbey Adası sınıfı Dok Tipi Çıkarma gemisi USS Fort McHenry (LSD-43) bulunuyor. 

Gemiler ile birlikte 22.Deniz Piyade Birliği, 2. ve 8. Medikal timi, 26. Deniz Helikopter filosu, 21.Özel operasyon birliği ve 2.çıkarma grubu görev yapacak. 

Kearsarge Amfibi Grubu yaklaşık bir yıldan beri ABD’nin doğu kıyılarında Yüzey Savaşı ve İleri Taktik Eğitimi (SWATT) alıyordu. Bu eğitimlerde gemiler ile hava unsurları arasında koordine ve Amfibi çıkarma eğitimleri yapılıyordu. Amfibi grubu yaz aylarında da deniz savaşı taktikleri, füze savunma, denizaltı savaşı, mayın savaşı  konusunda eğitim aldı.

Amfibi Grubu son eğitimlere katılmadan önce Eylül ayında ABD sahillerini vuran Florence Kasırgası sonrasında afet yardımı sağlamak için kasırganın rotasının dışında konumlandırıldı. USS Kearsarge (LHD-3) 2017 yılında da Kasırga Maria’nın Porto Riko’ya zarar vermesi sonucu bölgede iki ay kurtarma görevi yapmıştı.  

Kaynak: US Navy, Marine, USNI News, 

  

 

  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here