Romanya Hükümeti dört yeni çok görevli korvet ve Tip 22 firkateyn modernizasyonu için Naval Group ve ortağı Santierul Donanma Köstence’nin (SNC) seçildiğini açıkladı.

Değeri 1,4 milyar ABD dolar olan anlaşma ile dört Gowind 2500 çok görevli korvet ve iki Eski Kraliyet Donanması Tip 22 (T22) fırkateyni, F-221 Regele Ferdinand (Eski HMS Coventry) ve F-222 Regina Maria (Eski HMS Londra) fırkateynleri Naval Group tarafından modernize edilecek.

Fransız Naval Group tarafından yapılan açıklamada, ” Naval Group ve SNC ekipleri Romen makamlarının güveniyle onurlandırıldı. Romanya Donanması’na son teknoloji Gowind korvetlerini sunmak için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyor..” ifadeleri yer aldı.

Dört gemi de Romanya’da inşa edilecek, ilk gemi üçüncü yılda, tüm gemiler yedi yıl içinde tamamlanacak.

Gowind 2500 Korveti, Setis muharebe yönetim sistemi ile NATO standartlarında yüzey savaş (ASuW), denizaltı karşıtı muharebe (ASuW) ve hava savunma muharebesi (AAW) kabiliyetine sahiptir. Gemi deniz gözetimi ve polis misyonları görevlerinide icra edebilir.

Gemide bir adet OTO Melara 76 mm ana top, iki adet Nexter Narwhal (Deniz gergedanı) 20 mm top, 16 VLS VL Mica yüzeyden havaya füze fırlatıcı, 8 adet MBDA MM40 gemisavar füzesi ve iki adet üçlü torpido fırlatıcı ile donatılmıştır.

Gowind 2500 tasarımı korvetler, İnsansız hava araçları (UAV), İnsansız Yüzey Araçlar (USVs) ve Sualtı İnsansız Araçlar (UUVs) bünyesinde barındırabilir. Arka güverte 10 tonluk bir helikopteri inişine imkan verirken, İnsansız hava araçlarının kullanılmasına izin verir.

Mısır Donanması ile 2014 yılında yapılan anlaşma ile iki opsiyonlu 4 adet Gowind 2500 korvet teslim edilmesi planlandı. Mısır El Fateh Korvetine 2017 yılında, Port Said (976) Korveti 2018 yılında teslim aldı. Fransız Naval Group iki adet daha sipariş almayı düşünürken, Mısır  Fremm firkateyni ve iki Gowind korveti satımını gerçekleştiremeyerek, Alman Thyssen Krupp Marine Systems (TKMS)’den ilk etapta üç adet MEKO® A-200 fırkateyni siparişi verdi.

Kaynak: Reuters, Defpost, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here