Fransız Donanmasının tek uçak gemisi ‘FS Charles de Gaulle’ iki yıl süren yarı ömür modernizasyonun ardından ilk uzun operasyonuna katılmak için 5 Mart’da Toulon’daki limandan ayrıldı.

Clemenca 2019 adı verilen operasyona katılacak uçak gemisine, hava savunma fırkateynleri, çok görevli fırkateynler, komuta ve tedarik gemisi ve nükleer saldırı denizaltısı eşlik ediyor. Görev grubunda yaklaşık 2 bin personel görev yapacak.

Fransız Deniz görev grubuna Kraliyet Donanması, ABD, İtalya, Avustralya, Portekiz ve Danimarka Donanması birimlerinin katılması planlanıyor. İlk durağı Akdeniz olan görev grubu, IŞİD’le mücadele misyonuna katılacak.

Mayıs ayı sonunda FS Charles de Gaulle uçak gemisi ve beraberindeki gemiler, Singapur’da düzenlenecek Shangri-La Dialogue 2019 Asya Güvenlik konferasına katılacak.

Deniz görev grubu asya yolculuğunda Mısır donanması, Hint donanması ve Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ile tatbikatlar yapması bekleniyor. Fransa Savunma Bakanlığı, Charles de Gaulle uçak gemisinin bölgesel kriz sebebi olan Güney Çin Denizi’ne girmeyi planlamadığını açıkladı.

FS Charles de Gaulle uçak gemisinde 30 adet Rafale savaş uçağı ve 2 adet Hawkeye Havadan Erken uçağı bulunuyor.

UÇAK GEMİSİ YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU İLE 25 YIL DAHA GÖREV YAPACAK

İki yıl süren modernizasyonun arıdan Fransız Donanması’na teslim edilen gemi, 25 yıl daha görev yapabilecek. ABD dışında işletilen tek nükleer uçak gemisi olma özelliğine sahip Charles de Gaulle (R91) uçak gemisinin yarı ömür modernizasyonunu Fransa merkezli Naval Group tarafından gerçekleştirildi.

Modernizasyon kapsamında platformun taktik sistemi, Kontrol odası, hava ve seyrüsefer radarları yenilenerek sayısal bağlantılar entegre edildi. Elektrik üretim tesisi, tahrik sistemi, katapult sistemi, şaftlar ve yatakları da incelendi gerekli düzenlemeler yapıldı.

Naval Group, maliyetin 1,3 milyar avro olarak açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, geçen yıl düzenlenen (Euronaval) Deniz fuarında yaptığı açıklamada, “Charles de Gaulle’nin bir halefine ihtiyacı olacak, uçak gemimiz için yenileme programını resmen başlattığımız için gurur duyuyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: AFP, Naval today, Deniz Haber, c4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here