Gazze’de Barış İçin Biden’ın Yeni Planı

0
31

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu ve bu önerinin Katar aracılığıyla Hamas’a iletildiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de Hamas ile yaşanan savaşta ateşkes sağlanması ve Hamas örgütünün elindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması için bir “yol haritası” sunan kapsamlı yeni bir teklif sunduğunu duyurdu.

Teklifin Katar tarafından Hamas’a iletildiğini belirten Biden, ilk aşamanın altı hafta süreceğini ve “İsrail güçlerinin Gazze’nin tüm yerleşim alanlarından çekilmesiyle birlikte tam ve eksiksiz bir ateşkes” ve “yüzlerce Filistinli mahkûmun serbest bırakılması karşılığında kadınlar, yaşlılar ve yaralılar dâhil olmak üzere bir dizi rehinenin serbest bırakılmasını” içereceğini söyledi.

İkinci aşamanın ise “erkek askerler de dahil olmak üzere kalan tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında takas yapılmasına” olanak sağlayacağını belirtti.

Biden, “Hamas taahhütlerini yerine getirdiği sürece, geçici ateşkes, İsrail’in önerdiği gibi, ‘düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulması’ haline gelecektir” dedi.

Biden’ın İsrail’in önerisini detaylandırmasının üzerinden bir saat geçmeden, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ülkesinin Hamas yenilgiye uğratılana kadar savaşı sona erdirmeyeceğini söyledi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada, “İsrail hükümeti rehinelerimizin bir an önce geri dönmesi arzusunda birleşmiştir ve bu hedefe ulaşmak için çalışmaktadır” denildi. “Bu nedenle Başbakan, müzakere ekibine bu hedefe ulaşılması için bir taslak sunma yetkisi verirken, tüm rehinelerimizin iadesi ve Hamas’ın askeri ve hükümet kabiliyetlerinin ortadan kaldırılması da dahil olmak üzere tüm hedeflerine ulaşılmadan savaşın sona ermeyeceği konusunda ısrar etti.”

Hamas, Cuma günü bir açıklama yaparak öneriye “olumlu baktığını” belirtti.

Açıklamada, “İslami Direniş Hareketi Hamas, ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün yaptığı konuşmada yer alan hususlara olumlu bakmaktadır” denildi. “Hareket, kalıcı bir ateşkes, Gazze Şeridi’nden tamamen çekilme, yeniden imar, yerlerinden edilenlerin tüm ikamet yerlerine geri dönmesi ve işgalin buna açıkça bağlı olduğunu beyan etmesi halinde ciddi bir esir takası anlaşmasının tamamlanmasına dayanan herhangi bir teklifle olumlu ve yapıcı bir şekilde ilgilenmeye hazır olduğunu teyit etmektedir.”

ABD’li üst düzey bir yönetim yetkilisi, İsrail’in dört buçuk sayfalık teklifinin Perşembe akşamı Hamas’a sunulduğunu ve Hamas’ın kısa süre önce önerdiği anlaşmayla birebir örtüştüğünü söyledi. “Hamas’ın birkaç hafta önce sunduğu teklifle neredeyse aynı. Dolayısıyla Hamas’ın istediği buysa anlaşmayı kabul edebilirler” dedi.

Rehinelerin serbest bırakılması için İsrail ve Hamas arasında yürütülen dolaylı görüşmeler, tarafların bazı şartlar üzerinde anlaşmaya varamaması üzerine üç hafta önce durdurulmuştu.

Perşembe günü Hamas, İsrail’in Gazze’deki savaşı durdurması halinde rehine ve esir takası anlaşmasını da içeren “kapsamlı bir anlaşmaya varmaya hazır olduğunu” arabuluculara bildirdiğini açıkladı.

Gruptan yapılan açıklamada, “dolaylı müzakerelerin önceki tüm turlarında arabulucuların çabalarına karşı esneklik ve pozitiflik” gösterildiği belirtildi. Hamas, İsrail’in aylardır devam eden görüşmeleri Gazze’deki savaşını sürdürmek için bir kılıf olarak kullandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here