TB3 SİHA, TCG ANADOLU’ya Hazırlanıyor: İlk Rampa Kalkış Testini Başarıyla Gerçekleştirdi

0
38

Bayraktar TB3 SİHA, 46. uçuşunda ilk Rampa Kalkış Testini başarıyla gerçekleştirdi.

Yerli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla donatılan Bayraktar TB3, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde TCG Anadolu’da bulunan kalkış rampasının birebir benzerinden başarılı bir kalkış gerçekleştirdi.

TEI (TUSAŞ Motor Sanayi A.Ş.) tarafından geliştirilen PD-170, Türkiye’nin ilk yerli drone motorudur. PD-170, özellikle MALE sınıfı (Orta İrtifa Uzun Endurans) insansız hava araçları için tasarlanmış bir turbodizel motordur. Hava soğutmalı, tek silindirli bir yapıya sahip olan motor, 170 beygir gücünde maksimum güç üretebilir. Yaklaşık 60.000 fit operasyonel tavan yüksekliğine sahiptir.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde yapılacak testlere ilişkin planlarını açıklamış, Bayraktar TB3’ün sahip olduğu katlanabilir kanat yapısıyla kısa pistli gemilerde kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı olacağını belirtmiştir.

Bayraktar KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı ve Bayraktar TB3 SİHA’nın kısa pistli Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da görev yapması planlanmaktadır.

TB-3 Bayraktar, 14 metre kanat açıklığı, 8.35 metre uzunluk ve 2.6 metre yüksekliğe sahiptir. 125 knots-160 knots TAS seyir hızı – maksimum hız, 280 kilogram faydalı yük kapasitesi ile 24 saat havada kalış süresi bulunmaktadır. Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne ve 1450 kilogram kalkış ağırlığına sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here