Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği ilk özgün Genel Maksat Helikopteri T625 Gökbey’in 3.prototipi ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi. Sertifikasyon test faaliyetleri kapsamında Gökbey helikopteri yaklaşık 40 dakika uçtu.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ” Sertifikasyon test faaliyetleri süren Gökbey helikopterimizin 3. prototipi ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 dakika süren bu uçuşla beraber uçuş test faaliyetlerine yeni bir prototipi daha dahil ettik “ ifadeleri yer aldı.

ilk uçuşunu’ 6 Eylül 2018’de gerçekleştiren Gökbey Helikopteri, iniş takımları yerden kesilerek bir müddet uçtmuştu.

GÖKBEY helikopteri için ürünlerin uçuş faliyetlerini başlamadan önce kritik parçaları test etmesini sağlayan tam boy statik testi (Full scale static-FSST) Türkiye’de ilk defa 21 Mayıs’da gerçekleştirildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Gökbey helikopterinin tasarım ve test faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla, daha önce Hürkuş projesi kapsamında sabit kanat hava araçları için verilmiş olan Onay kapsamı “Büyük Döner Kanatlı Hava Araçları” da kapsayacak şekilde genişletilerek, Tasarım Organizasyonu Onay Belgesi verilmişti.

İlk seri üretimi yapılan T-625 helikopterlerinde yabancı motor kullanılacak. (yerli motorun yetişme ihtimali de mevcut). Sonrasında ise TEI tarafından geliştirilen TEI TS-1400 Turboşaft motoru kullanılması planlanıyor.

Yerli helikopterin aviyonik sistemleri, gövde, rotor sistemi, iniş takımı gibi sistemlerinin tamamı TUSAŞ’ın imzasını taşıyor. Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.Helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki UH-1 tipi helikopterlerin yerini alması bekleniyor.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here