İnsansız Kara Araçları (İKA) projeleri çerçevesinde geliştirilen Orta Sınıf 1. Seviye İKA’ların prototip yarıştırma faaliyetleri devam ediyor. Otonomi ve performans testlerinden sonra prototip yarıştırmaları önümüzdeki ay tamamlanacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıkalamada, ” İnsansız sistemlerde hava araçlarında edindiğimiz tecrübe ve başarıyı deniz ve kara araçlarında da göstermeye kararlıyız. Orta Sınıf 1. Seviye İnsansız Kara Aracı Projemiz çerçevesinde başlattığımız prototip yarıştırma faaliyetlerimiz sürüyor. ” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti: “Aselsan, Best Grup, Elektroland ve Havelsan tarafından üretilen İKA’ların muayene ve hareket kabiliyeti testlerinden sonra 7.62 mm silah sistemiyle atış testleri de gerçekleşti. Otonomi ve performans testlerinden sonra prototip yarıştırmamızı önümüzdeki ay tamamlayacağız.”

İnsansız Kara Araçları (İKA), Keşif, gözetleme ve istihbarat, asimetrik tehditler ile mücadele, kritik tesislerin güvenliği, sınır gözetleme, El Yapımı Patlayıcılar ile müdahale, arama ve kurtarma, liman, boğaz ve deniz ticareti güvenliği ve lojistik destek sağlama alanlarında kullanılıyor.

Orta sınıf İnsansız Kara Aracı hafif mühimmatlara karşı koruma sağlayacak bir zırh bulunacak. Sürüş kameraları önde ve arkada yer alıyor. Ayrıca sistem uydudan görüntü aktarım kabiliyetine de sahip olacak.Otonom olacak şekilde tasarlanan platformun silahı acil bir durumda yakınlardaki askeri personel tarafından da kullanabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here