Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ ) Genel Maksat Helikopteri Gökbey’in 4’üncü prototipi ilk uçuşunu başarılı şekilde gerçekleştirdi. GÖKBEY helikopterleri bu yıl içinde Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilemsi bekleniyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ” İlk kez havalanan 4’üncü #GÖKBEY‘imizin test uçuşlarından kareleri sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Gece gündüz demeden çalışan tüm değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Daha fazlası için çalışmaya her zaman devam edeceğiz. “ ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “2021 Değerlendirme ve 2022 Hedefler Toplantısı”nda basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda Genel Maksat Helikopteri T625 GÖKBEY’in Jandarma Genel Komutanlığına teslim edileceğini açıklamıştı.

Helikopter, VIP, Kargo, Hava Ambulans, Arama Kurtarma, Kıyı Ötesi Taşıma gibi birçok görevde kullanılabilecek.Helikopterin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki UH-1 tipi helikopterlerin yerini alması bekleniyor.

Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı. Program bütçesi ve takvimi 3 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırılırken ve 26 Eylül 2013 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here