Finlandiya ve İsveç, NATO’ya üye olabilmek için resmi başvuru mektubunu NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e teslim etti. Bir ülkenin NATO’ya üye olabilmesi için 30 üye ülkenin tümünün onayı gerekiyor. 

Jens Stoltenberg, iki ülkenin kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Reuters haber ajansına konuşan diplomatlar, NATO üyesi 30 ülkenin parlamentolarının iki ülkenin üyeliklerini onaylamasının bir yıl sürebileceğini belirtti. 

Stoltenberg, NATO üyelerinin çabuk karar almakta kararlı olduklarını, Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine diğer müttefiklerden güçlü destek geldiğini söyledi.

Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO’nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Finlandiya ve İsveç’in kararıyla ilgili olarak, “Bizim için doğrudan tehdit teşkil etmiyor. Ancak NATO’nun askeri altyapısının bu ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi halinde, kesinlikle buna yanıt veririz” şeklinde konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in “terör örgütlerinin misafirhanesi” gibi olduğunu belirterek NATO üyeliklerine olumlu bakmalarının mümkün olmadığını açıklamıştı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, (Finlandiya ve İsveç NATO üyeliğine) net bir şekilde kapıyı kapatmadıklarını söylemişdi. Kalın, “ PKK kanallarına, aktivitelerine, organizasyonlarına, üyelerine ve diğer türlü varlıklarına izin vermeyi sonlandırmalılar” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here