ABD Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin yapımı  Hipersonik bir füzenin ses hızının beş katı hızda (Mach 5) uçtuğunu ve başarılı test uçuşları gerçekleştirdiğini açıkladı.

AGM-183A ARRW hipersonik füze daha önceki üç test uçuşunda başarısız olduktan sonra Pasifik Okyanusu üzerinde gerçekleştirilen testte ses hızının beş katı hızda (Mach 5) uçtuğu belirtildi. 

Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Cumartesi günü Güney Kaliforniya kıyılarında yapılan test sırasında füze bir B-52 bombardıman uçağından fırlatıldı. 419. Uçuş Test Filosu komutanı Yarbay Michael Jungquist, “Yüksek vasıflı ekibimiz, havadan fırlatılan bu ilk hipersonik silahta tarih yazdı” dedi. 

Jungquist, “bu oyunun kurallarını değiştiren silah” olarak tanımladı.

Başarılı test haberi Çin ve Rusya hipersonik füze geliştirme çabalarının ortasında geldi. Bir çok analist hipersonik füze çalışmalarında ABD’nin geri kaldığı eleştirileri yapıyordu. Son aylarda üst düzey Pentagon yetkilileri, hipersonik  silahların geliştirilmesini hızlandırmak için savunma firmalarına baskı yapıyordu. 

Geçen ay Pentagon, Lockheed yapımı farklı bir hipersonik silahın başarıyla test edildiğini açıkladı.  Raytheon Technologies ve Northrop Grumman tarafından yapılan bir başka hipersonik silah geçen yıl başarıyla uçmuştu. 

Hipersonik silahlar uçuşta manevra kabiliyeti sebebiyle engellenmesi zor olarak gösterilmektedir. En son Ukrayna savaşında Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konasenkov 18 Mart tarihinde Rus ordusunun Ukrayna’da İvano-Frankivsk bölgesinde bir cephaneyi ilk defa ‘Kinjal hipersonik’ füze kullanarak vurduğunu duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here