Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Türkiye’ye uygulanan bazı kısıtlamalar konsunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini görmek, daha bir olumlu hava estirdi. ” dedi.

SSB başkanı İsmail Demir, beraberindeki heyet ile geçtiğimiz gün İngiltere’ye gitti. Heyet, Hükümet yetkilileri ve İngiltere’nin önde gelen savunma sanayii firmalarından BAE Systems ve Rolls-Royce ile çeşitli temaslarda bulundu.

Görüşmeleri hakkında basın mensuplarına bilgi veren Demir, İngiltere ile uzun süreden beri devam eden münasebetlerimiz vardı. Çeşitli konuları masaya yatırma imkanı bulduklarını söyledi.

Milli Muharip Uçak (MMU) ve motor konusunda daha önce konuştuğumuz mevzularda ilerleme sağlanabilmesi için İngiltere’nin bazı adımlar atması gerektiğini söyleyen İsmail Demir, “O adımlar konusunda bir pozitif yaklaşım gördük ” dedi.

Genel Atmosferin çok olumlu olduğunu belirten Demir, ” Gerek Savunma Bakanlığı yetkilileri, gerek Ticaret Bakanlığı yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu. Şirketleri çok detaylı görüştük, Şirketlerimizden burada temsilcilerimiz vardı. Teknik konularda önemli detaylar görüşüldü.” ifadelerini kullandı.

Böylelikle, İngiliz yetkililerin, 13 Aralık 2021’de Türkiye’ye yönelik savunma sanayisi ürünlerinde oluşturduğu listede değerlendirmeye tabi hiçbir ürün kalmadı, ürünlerin tamamı listeden çıkarılarak ihracat edilebilir hale geldi.

Demir, İki ülke arasındaki Savunma Sanayii konularındaki ilişkilerin daha ileri bir seviyeye taşınması üzerine adımlar atıldığını belirtti.

Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Özellikle Türkiye’ye uygulanan bazı kısıtlamalar konsunda daha önce söz verilen olumlu adımların atıldığını, hayata geçtiğini görmekte daha bir olumlu hava estirdi. Bu adımların atılması müttefiklik ruhu içerisinde hareket etmenin önemini ve İngiltere tarafının bu ruhu uygun davranması durumunda ne kadar pozitif bir gündem oluşabileceğini gördük. “

Savunma sanayii alanında ilişkilerimiz bazında hem teknik işbirliği, hem ticaret işbirliği olarak, karşılıkı işbirliğinin getireceği sinerjiyi konuşmakta önemli olduğunu söyleyen İsmail Demir, ” çünkü Türkiye’de önemli kabiliyet artışları var. İngiltere tarafıdan bu kabiliyetleri yerinde görmek ve bunlardan istifade ederek karşılıklı sinerji oluşturmakla ilgili irade beyanınında gördük. “ ifadelerini kullandı.

Üçüncü ülkelerde yapılacak bazı faaliyetler ve savunma sanayii projelerinde nasıl işbirliği yapılabileceğide diğer bir konu olduğunu söyleyen Demir, bu konuda da çok olumlu bir yaklaşım gördüklerini kaydetti.

Son günlerdeki gelişmelerle beraber müttefiklik ruhu içinde hareket etmenin genel olarak olumlu etkilerini ve bundan sonra yapılacak her türlü ilişkide bu minval üzerinde devam etmek gerektiğini vurgulayan Demir, ” İngiltere’de de bu yöndeki iradeyi, kararlılığı görmek ve Türkiye’nin rolünün önemine vurgu yaptıklarını tekrar yerine görmekte de önemli bir şey. Bu farkındalığın oluşması hem İngiltere’de hem de genelde müttefikler arasında bence yayılan bir algı oluşturacak. Bu algıyla beraber savunma sanayisi üzerinde hem bizim katettiklerimizin görülmesi hem de Türkiye’yle ilişkilerde bir iş birliği atmosferi oluşması açısından önümüze fırsatlar doğuracaktır diye düşünüyorum.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here