ABD Pasifik Filosu'nun İnsansız Deniz Araçları orta deplasmanlı gemileri Seahawk (önde) Sea Hunter (Arkada) test seyrinde..Kaynak: ABD Donanması fotoğrafçısı Thomas Gooley

ABD Donanması test aşamasında olan dört büyük İnsansız Deniz Aracı (İDA)  RIMPAC 2022 tatbikatında yeni testlere tabi tutacak. İDA’lar “insanlı platformlarla birlikte çalışabilirliği test edilmesi hedefleniyor.

USV Sea Hunter ve USV Seahawk  trimaran (USV) İDA’ları ve 2 Ghost Fleet destek gemisi Nomad ve Ranger büyük  İDA testi için bu yaz Hawaii’ye doğru yola çıkacak.

San Diego merkezli SURFDEVRON One bünyesinde  3 Mayıs’ta kurulan Yüzey Geliştirme Filosu-1 (USVDIV-1)  birincil misyonu “insanlı platformlarla birlikte çalışabilecek  güvenilir insansız sistemlerin teslimini hızlandırmak.” 

Ghost Fleet destek gemisi İnsansız Deniz Aracı Nomad ve Ranger Ranger Pasifik Okyanusu Kanal Adaları yakınlarında ilerliyor. Kaynak: ABD Donaması 3 Temmuz 2021

RIMPAC 2022 tatbikatı  27 ortak ülke, 42 gemi, beş denizaltı, 170’den fazla uçak ve yaklaşık 25.000 katılımcı ile Haziran sonundan Ağustos başına kadar sürecek.

Tatbikata katılacak dört İDA, Pasifik Kıyılarında gerçekleşecek tatbikatta komuta-kontrol açısından, hem de yük taşıma yetenekleri kullanarak farklı görev gücü komutanlarıyla birlikte çalışacak.

Birinci Yüzey Geliştirme Filosu-1 (USVDIV-1) komutanı Jeremiah Daley,  tatbikat sayesinde gemilerin gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için veri toplama imkanı olacağını söyledi. Amacımız USV’lerin ” filo ile nasıl bütünleştiğimiz” hakkında daha fazla bilgi toplamak olduğunu belirtti. 

SURFDEVRON One orta ve büyük USV’lerin Donanmaya entegresinden ve USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002) dahil Zumwalt sınıfı güdümlü füze muhriplerinin bakımından, personel eğitiminden ve gözetiminden sorumludur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here