Fransa Savunma Bakanı, nükleer saldırı denizaltısının yakın zamanda Güney Çin denizinde devriye görevine başlıyacağını açıkladı.

Savunma Bakanı Florence Parly Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, SNA Emeraude nükleer denizaltısının harekat halinde olduğunu, denizaltıya Loire sınıfı Seine BSAM destek gemisinin eşlik ettiğini açıkladı.

Parly, ” Fransız Donanmasının Avustralyalı, Amerikalı ve Japon stratejik ortaklarımızla birlikte çok uzaklarda ve uzun süre konuşlanma kapasitesinin çarpıcı bir kanıtı ” ifadelerini kullandı.

NATO üyesi Fransa Pasifik’te denizaşırı topraklarının çevresinde münhasır ekonomik bölgelere sahip.

Nisan 2019’da Pekin’in iddia ettiği bir başka hassas bölge olan Çin anakarası ile Tayvan’ı ayıran su yolundan geçen Fransız Fırkateyni Vendemiaire’ye bölgeyi terk etmesi istenmişti.

Çin, Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamı üzerinde hak iddia ederken, Tayvan, Filipinler, Brunei, Malezya ve Vietnam değerli petrol ve gaz yataklarına sahip olduğuna inanılan bölgenin bazı kısımlarında hak talep ediyor.

ABD yönetimi Çin’in iddialarını red ettiğini vurgulamak için zaman zaman Güney Çin Denizi’nde “serbest dolaşım” misyonları gerçekleştiriyor.Geçen hafta USS John S. McCain destroyeri Tayvan Boğazı’ndan transit geçişinde Çin ile gerginilik yaşanmıştı.

Kaynak: ndtv

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here