İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), Mayıs ayında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde düzenlenen bir tatbikatta, Lübnanlı militan grubu Hizbullah’a karşı savaş simülasyonu yapmak ve F-16 savaş uçaklarını farklı hava üslerinden kullanmak amacıyla eğitimler gerçekleştirdi.

7-11 Mayıs tarihleri arasında Kıbrıs Rum Kesimi Ulusal Muhafızı ile düzenlenen “Mavi Güneş” (IASON-1/2023-Blue Sun 1) tatbikatına İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) 100. Filosu’ndan Süper King Air istihbarat toplama uçakları, farklı iki filodan F-16’lar ve Kıbrıs’a konuşlanan Apache saldırı helikopterleri katıldı. Ayrıca tatbikat kapsamında İsrail Ordusu’nun Komando Tugayı’nın bir parçası olan seçkin “Maglan” birimi üyelerini taşıyan C-130 nakliye uçakları da Kıbrıs’a ziyaretlerde bulundu.

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) Baf’taki “Andreas Papandreu hava üssüne” inen İsrail savaş uçakları üsten tatbikat senaryolarını icra etti.

Tatbikatta, doğu Akdeniz’de arama kurtarma görevleri ve Lübnan’a benzeyen dağlık arazide kentsel ve kırsal alanlarda operasyonlar gibi senaryolar gerçekleştirildi.

Tatbikatta RMMO ve İsrail Hava Kuvvetleri personelinin hava kuvvetleri konuşlandırma taktikleri, harekât hazırlık seviyesini artırma ve hava harekâtlarının planlanması ve gerçekleştirilmesi sırasında standartların belirlenmesi alanlarında ortak eğitimi amaçlandı.

Tatbikat senaryosunda özellikle hava savunma sistemi ile RMMO tesislerinin kendini koruma sisteminin aktifleştirilmesi, Yakın Hava Destek ve kara hedeflerini vurma görevlerinin icrası, uçuş egzersizleri ve düşük irtifada uçuşlar yer aldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here