İtalya ve Azerbaycan Arasında C-27J Spartan Nakliye Uçakları Tedarik Sözleşmesi İmzalandı

İtalya ve Azerbaycan arasında C-27J Spartan nakliye uçakları tedarik sözleşmesi, iki ülkenin Savunma Bakanlığı temsilcilerinin katıldığı bir törenle İtalya’da imzalandı. Bu önemli anlaşma, Leonardo firması tarafından duyuruldu ve Azerbaycan’ın İtalyan C-27J nakliye uçağını satın almasıyla gerçekleşti.

Leonardo, C-27J nakliye uçağının Azerbaycan tarafından satın alınmasıyla birlikte toplamda 17 ülkenin bu uçağı edindiğini açıkladı. Satış miktarı veya anlaşmanın değeri hakkında bilgi verilmezken, bu satışın İtalya ve Azerbaycan arasındaki yakın enerji bağlarından kaynaklandığı belirtildi.

Azerbaycan, İtalya’ya doğalgaz tedarik etmek amacıyla Trans-Adriyatik Boru Hattı’nı kullanmaktadır. Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP), Azerbaycan’ın Şahdeniz gaz sahasından başlayarak Türkiye üzerinden Yunanistan ve Arnavutluk’a doğalgazı taşıyan bir boru hattı projesidir. Bu projenin son hedefi ise İtalya’dır.

Ayrıca, Azerbaycan Leonardo’nun M-346 gelişmiş eğitim ve hafif savaş uçağına büyük ilgi gösteriyor. Şubat 2020’de Bakü, Roma ile yaklaşık on adet jetin satın alımıyla ilgili niyet mektubu imzalamıştı.

Mevcut C-27J taktik nakliye uçağını kullanan müşteriler arasında İtalya, Litvanya, Meksika, Peru, Slovakya, Fas, Zambiya, Romanya, Kenya, Çad, Bulgaristan, Yunanistan, Slovenya ve Avustralya hava kuvvetleri bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde uçak, Sahil Güvenliği ve Amerika Birleşik Devletleri Özel Operasyonlar Komutanlığı tarafından işletilmektedir.

Leonardo, uçağın şu ana kadar 170.000 uçuş saatine ulaştığını belirtti.

İtalyan Hava Kuvvetleri şu anda uçağın iki farklı türevinin geliştirilmesini finanse etmektedir. C-27J EW-Jedi, kara birliklerine elektronik tehditleri etkisiz hale getirmek için tasarlanmış bir elektronik harp varyantıdır. Bu varyant, El Yapımı Patlayıcılar (IED’ler) de dahil olmak üzere elektronik tehditleri engellemeyi hedeflemektedir. Üç adet Jedi uçağı planlanmıştır.

EW-JEDİ, elektronik tehditleri, özellikle de kara birliklerini hedef alan EYP’leri (El Yapımı Patlayıcılar) ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. EYP’ler, düşman güçler tarafından yerleştirilen ve patlayıcı malzemelerle donatılmış tuzaklar olarak bilinen el yapımı patlayıcılardır. Kara birlikleri için büyük bir tehdit oluştururlar ve askeri operasyonların güvenliğini ciddi şekilde etkileyebilirler. C-27J EW-JEDİ, elektronik harp yeteneklerini kullanarak EYP’ler gibi elektronik tehditleri etkisiz hale getirebilme kabiliyetine sahip bir uçaktır. Elektronik harp yeteneklerine sahip bir uçak veya sistem, IEYP’lerin tetiklenme mekanizmalarını etkisiz hale getirme, sinyal iletimini engelleme veya düşmanın iletişim ağlarını bozma gibi yöntemlerle bu tür elektronik tehditleri ortadan kaldırmaya veya etkisiz hale getirmeye çalışır.

İkinci varyant “Praetorian”, genellikle özel kuvvetler veya askeri birimler için özelleştirilmiş bir C-27J uçak varyantının adıdır. Bu varyant, özel görevler için özel yetenekler sunmak üzere tasarlanmıştır. Bu uçaklarda bir silah sistemi taşımak ve uçağa entegre etmek için bir palet sistemi bulunmaktadır. Bu, belirli bir silahın veya silah sisteminin uçağın içinde bir palet üzerinde taşınabileceği anlamına gelir. Gerektiğinde silahın kolayca yüklenmesi veya çıkarılması için esneklik sağlar. “Praetorian” varyantı ayrıca hassas güdümlü mühimmat taşıma yeteneğine de sahiptir. Bu, belirli hedefleri hassas bir şekilde vurabilen güdümlü mühimmatın kullanılabilmesi anlamına gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here