Türk Havacılık Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, ilk uçuşunu gerçekleştirdiği 25 Nisan 2023 tarihinden itibaren 10. kez havalandı. Son test uçuşunda ikinci test pilotu da yer aldı.

Son iki uçuşunda iniş takımlarını da başarıyla katlayan HÜRJET, bugüne kadar toplamda 6 saat 16 dakika havada kaldı. HÜRJET, uçuşlar sırasında uçuş kontrol sistemi, hava veri sistemi ve uçak sistem testlerini başarıyla gerçekleştirdi.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı’nın son uçuşunda ikinci test pilotu da yer alarak bu bağlamda ilk uçuşunu tamamladı. Bundan sonra yoğun test dönemlerinde HÜRJET, iki pilot ile gökyüzüyle buluşmaya devam edecek.

Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil, neredeyse her hafta test uçuşları gerçekleştirdiklerini ve havada önemli veriler topladıklarını belirterek, “Bugün yine bir ilki gerçekleştirerek ikinci test pilotumuz da HÜRJET’te yerini aldı. Yakında seri üretime geçerek TSK’ya vereceğimiz eğitim uçaklarıyla gelecekte birçok Türk savaş pilotunun yetiştirilmesinde önemli katkı sağlamış olacağız,” dedi.

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik süite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET’te ilk teslimatın 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here