Makine ve Kimya Endüstrisi’nin Ankara’da bulunan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda önce yangın, ardından patlama meydana geldi.Patlamada 5 işçinin şehit olduğunu bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Elmadağ’daki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda meydana gelen patlamada 5 işçinin şehit olduğunu bildirdi.

MSB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ankara’nın Elmadağ ilçesindeki MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda bir patlama meydana gelmiştir. Patlam neticesinde 5 işçimiz şehit olmuştur. Olay ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.”

Patlama, saat 8.45 sıralarında fabrikanın dinamit lokumu hazırlama bölümünde meydana geldi. Patlamanın sesi çevre yerleşim yerlerinden duyuldu ve fabrikadan yükselen dumanlar gökyüzünü kapladı. Patlama sonrası fabrikada yangın çıktı ve çok sayıda itfaiye ve ambulans olay yerine sevk edildi.

Patlamaya neyin sebep olduğu henüz netlik kazanmadı. Ankara Valisi Vasip Şahin, patlamanın teknik birimdeki arkadaşların ilk izlenimlerine göre “kimyasal tepkimeden” kaynaklanan bir patlama olduğunu söyledi. Cumhuriyet savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Patlamanın sabotaj olup olmadığına ilişkin incelemeler de devam ediyor.

Patlamada hayatını kaybeden 5 işçinin kimlikleri de belli oldu. Şehit olan işçiler şöyle: Mehmet Kutlu, İbrahim Özdemir, İhsan Küçükerdem, Ahmet Ünal ve Fırat Elverir.

Şehit işçilerin cenazeleri otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Şehit işçilerin aileleri ve yakınları ise büyük bir acı yaşadı. Fabrika önünde toplanan işçilerin yakınları, yetkililerden olayın aydınlatılmasını istedi.

Bu olay, Türkiye’nin savunma sanayisinde önemli bir yere sahip olan MKE’nin yaşadığı ilk patlama değil. Daha önce de benzer olaylar yaşanmış ve bazı işçiler hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here