Güney Kore, yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı projesi (KF-X) kapsamında yerli imkanlar ile geliştirilen Elektronik Taramalı Aktif Faz Dizin (AESA) radarının ilk prototipini törenle tanıttı.

Güney Kore Savunma Tedarik Program Yönetimi, (Defense Acquisiton Program Administration ‘nin (DAPA) 7 Ağustos’da düzenlediği törende ilk prototip basına tanıtıldı.

Savunma Geliştirme Ajansı (ADD) ve Hanwha Systems tarafından ortaklaşa geliştirilen AESA radar sistemi çalışmaları 2016 yılından bu yana devam ediyordu. AESA geliştirme programı, DAPA’nın yan kuruluşu olan Savunma Geliştirme Ajansı (ADD) ile Hanwha Systems tarafından yönetiliyor. DAPA, 2016 yılının ortasında bu kuruluşlar ile 336.000 KRW (334 milyon ABD Doları) değerinde sözleşme imzalamıştı.

Geçen yıl DAPA, Güney Kore’nin KF-X savaş uçağının radar sisteminin geliştirilmesi için İsrail’den bazı teknolojik destek alacağını duyurmuştu. Güney Koreli yetkililer radar projesinde İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (IAI) bir yan kuruluşu olan Elta Systems’ın programda Güney Koreli şirketlerle iş birliği yaptığını açıkladı.

İsrail’in ELTA System ile radarın havadan test edilmesi konusunda bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, ELTA radarın operasyonel testi için teknolojik destek sağlayacak. AESA radarı KF-X uçağına entegre edilemeden önce ileri testlerden geçirilecek.

Kore Hava Kuvvetleri’nin (RoKAF’ın) F-4E Phantom ve F-5E Tiger II uçaklarının yerini alacak olan KF-X savaş uçakları, yaklaşık 250 adet üretilmesi planlanıyor. KF-X savaş uçağının, F-16 Fighting Falcon platformlarını yerini alabilecek versiyonunu üretmek için çalışmaların başlandığı belirtiliyor. Ayrıca Güney Kore Savunma Tedarik Program Yönetimi, (DAPA)’nin  birkaç yüz KF-X savaş uçağını ihraç etmeyi düşünüyor.

Yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı projesini (KF-X) yürüten Güney Koreli havacılık ve savunma şirketi Korea Aerospace Industries (KAI) ilk KF-X prototipini Nisan 2021’de sunmayı planlandığını Temmuz ayında açıklamıştı.

Kaynak: Yonhap, Aviation analysis, Jane’s 360, DAPA,  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here