Taktik Zırhlı Araç (TTZA) projesi kapsamında BMC tarafından üretilen VURAN zırhlı araçlarının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimatı devam ediyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, ” Teslimatlarımız son sürat devam ediyor. Son olarak VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlarımızın yenilerini Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

VURAN Tekerlikli Zırhlı Araçlar’ın İlk 20 adeti Kara Kuvvetleri Komutanlığına Temmuz 2019’da teslim edilmişti. VURAN aracı, terörle mücadele, tesisi koruma ve fiziki sınır emniyeti görevlerinde kullanılacak.

BMC’nin Çok Amaçlı Zırhlı Araç ailesinin bir üyesi olan VURAN, Monokok tipte zırhlı kabin camları, şok emici koltukları ile mayına ve balistik tehditlere karşı 9 personele koruma sağlamaktadır.

Ayrıca araçta, ön ve arka kamera, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği, A/C ısıtma ve soğutma özellikleri ile de öne çıkmaktadır.

VURAN Tekerlikli Zırhlı Araçları ASELSAN tarafından geliştirilen SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) entegre edilmiştir. Ayrıca aracın Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli CİRİT Lazer Güdümlü Füze ve ASELSAN tarafından geliştirilen ALKAR 120mm’lik Otomatik Havan Silah Sistemi monte edilmiş versiyonları bulunmaktadır.

Kaynak: SSB, BMC, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here