Güney Kore ve Çin, ülkede konuşlanan Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemi sebebiyle bir çok konuda anlaşmazlık yaşıyor.  Anlaşmazlık Güney Kore dışişleri bakanının bu hafta Çin’e yaptığı  ilk ziyaretin ardından ortaya çıktı.

Çin, THAAD’ın güçlü radarının hava sahasını görebileceğini iddia ederek, iki ülke arasındaki ticaret ve kültürel ilişkilerde ambargo uyguluyor.  

Güney Kore cumhurbaşkanlığı ofisinden üst düzey bir yetkili Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in Güney Kore’den daha fazla batarya yerleştirmemesini ve mevcut THAAD hava savunma sisteminin kullanımını sınırlamasını talep ettiğini söyledi. Yetkili, THAAD’ın kendimizi savunma aracı olduğunu ve asla müzakerelere tabi tutulamayacağını sözlerine ekledi. 

THAAD sistemini Kuzey Kore füzelerine karşı koymanın anahtarı olarak gören yeni Başkan Yoon Suk-yeol, önceki hükümetin THAAD konuşlandırmalarını artırmama ve ABD liderliğindeki küresel bir füze kalkanına katılmama veya üçlü bir askeri ittifak oluşturmama vaatlerini terk etme sözü vermişti. 

Muhafazakar Yoon seçim kampanyasında yeni THAAD bataryaları satın alma sözü verdi. Fakat yeni hükümet göreve başladığı Mayıs ayında  bu yana ABD’nin  işlettiği mevcut sistemin işleyişini “normalleştirme” çabalarına odaklandı. 

Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ve Çinli mevkidaşı Wang Yi Salı günü bir araya gelerek, Kuzey Kore ile nükleer silahlardan arındırma müzakerelerini yeniden başlatmanın ve Çin’e K-pop müziği ve filmler gibi kültürel ihracatı yeniden başlatmanın yollarını tartıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü  Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ikilinin “birbirlerinin meşru endişelerini ciddiye alma, ikili ilişkilerin sağlam ve istikrarlı büyümesine engel teşkil etmemesini sağlamak için bu konuyu ihtiyatlı bir şekilde ele almayı anlaştıklarını” söyledi.

Çinli sözcü, Güney Kore’deki THAAD konuşlandırmasının “Çin’in stratejik güvenlik çıkarlarını baltaladığını” söyledi.

Güney Kore Savunma Bakanı Lee Jong-sup,  Çin’in muhalefeti nedeniyle THAAD’a ilişkin politikanın değişmeyeceğini ve sistemin radarının Çin’e karşı kullanılamayacağını açıkladı. 

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı  Global Times, THAAD meselesinin “Çin-Güney Kore ilişkilerinde kaçınılması mümkün olmayan büyük bir gizli tehlike” olduğu konusunda uyardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here