STM tarafından geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın kabul testlerini başarıyla tamamladı. Tüm test aşamalarını geriden bırakan BOYGA, güvenlik güçlerinin envanterine girdi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ” Mehmetçiğe sahada büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Milli imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA #BOYGA kabul testlerini başarıyla tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Hayırlı olsun. “ ifadelerini kullandı

STM’nin taktik mini İHA ürün ailesinin en son üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı özelleştirilmiş 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine tam isabetle bırakıyor.

Terörle mücadele ve asimetrik savaş ortamında etkin bir şekilde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma süresine sahip. 1.500 metre uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 5 kilometre menzilde görev yapmasının yanı sıra 15 kg ağırlıkla tek bir er tarafından taşınabiliyor.

Mekanik Özellikler ve Performans

Boyutlar800x800x500 mm
Diyagonal Uzunluk1.150 mm
Ağırlık (Mühimmat olmadan)15 kg
Kalkış ağırlığı17 kg
Havada kalma süresi30 dakika (1 adet mühimmat ile)
Maksimum Uçuş İrtifası1,500 m AGL
Maksimum Seyrüsefer Hızı20 m/s
Maksimum Rüzgâr Hızı Dayanımı10 m/s

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here