İspanyol Hava Kuvvetleri envanterindeki F-18 filosunun yerini almak üzere 16 adet tek kişilik ve 4 adet çift kişilik olmak üzere toplam 20 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedariği için sözleşme imzalandı.

Berlin’deki ILA hava fuarında duyurulan Halcón programı kapsamındaki anlaşma ile 20 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik edilecek. Sözleşme ile İspanya Hava Kuvvetleri’ndeki Typhoon uçağı sayısı 90’a çıkacak.

Halcón sözleşmesi, ILA’da düzenlenen özel bir törenle NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı (NETMA) Genel Müdürü Miguel Ángel Martín Pérez, Eurofighter GmbH CEO’su Carlo Mancusi; ve Eurojet Turbo GmbH CEO’su Gerhard Baehr tarafından imzalandı. Törene Eurofighter çekirdek ülkelerinden üst düzey askeri, sanayi ve diplomatik ileri gelenler katıldı.

Sözleşme, NATO Tornado Yönetim Ajansı (NETMA) Genel Müdürü Miguel Ángel Martín Pérez (Ortada), Eurofighter GmbH CEO’su Carlo Mancusi;(Solda) ve Eurojet Turbo GmbH CEO’su Gerhard Baehr (Sağda) tarafından imzalandı.

Sözleşme kapsamında ilk teslimat, 2026’da gerçekleştirilecek. 2.043 milyar Euro değerindeki satış, İspanya Bakanlar Kurulu tarafından 14 Aralık 2021’de onaylandı ve sözleşme; uçaklar, motorlar, bir simülatör ile gerekli destek hizmetlerini içeriyor.

Almanya’nın 2020’de imzaladığı Quadriga programında olduğu gibi geleceğe yönelik donanım, yazılım, hava ve yer hedeflerini vurmak için daha geniş çok rollü yeteneklerle donatılacak.

Eurofighter projesi Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya’nın ortakları olduğu Avrupa’nın en büyük savunma programıdır. Program, Avrupa’da 400 şirkette 100.000’den fazla kişiye iş imkanı sağlamaktadır.

Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının uzun vadeli gelişimini desteklemek için NATO Eurofighter & Tornado Yönetim Ajansı (NETMA) ile Eurofighter Typhoon’un EJ200 motor sistemlerini üreten EUROJET arasında Paris Airshow 2019’da çalışma sözleşmesi’ imzalanmıştı.

İmzalanan çalışma sözleşmesi ile Uzun Süreli Gelişim (LTE) ve EJ200 motoru elemanları değerlendirildi. Geliştirilen yüksek teknoloji alanlarından Misyon Sistemi Mimarisi ile ortaya çıkan yeni tehditlere karşı esneklik, siber saldırılar ve sürekli artan miktarlarda dijital verinin hem yerleşik hem de harici üretilip kullanılması hedeflendi.

Yenilenmiş kokpit ile gelecekte daha zorlu görevleri yerine getirebilme imkanına kavuşacak, kara, deniz ve hava unsurlar ile tam birlikte çalışabilirlik sağlanacaktı.

Ayrıca LTE çalışmalarıyla gelecekte Typhoon uçaklarının ortaya çıkan tehditlerle mücadeleyi daha kolay ve uygun maliyetle yapabilmesi planlanıyor.

Eurofighter Typhoon uçağının EJ200 motor sisteminin geliştirme, üretim, bakım ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştiren EUROJET Turbo GmbH, Rolls-Royce (İngiltere), MTU Aero Engines (Almanya), Avio Aero (İtalya) ve ITP (İspanya) şirketlerinin ortaklığındaki konsorsiyumdur.

ASELSAN ile EUROJET firması arasında işbirliği yapılmasına yönelik olarak bir Mutabakat Muhtırası 2015 yılında imzalanmıştı.

Şu anda dünya çapında dokuz ülke 680 Eurofighter uçağı satıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here