Pakistan’ın Çin’e sipariş verdiği dört fırkateynin ikincisi PNS Taimur Çin’de düzenlenen tören ile Pakistan Donanması’na teslim edildi.

PNS Taimur, Çin’in Pakistan Donanması için inşa ettiği dört Tip 054 A / P fırkateyninin ikincisidir. İlk Type 054A/P firkateyni PNS Tughril Ocak ayında Pakistan Donanması Filosuna teslim edilmişti. Geriye kalan fırkateynlerin Çin’de inşası devam ediyor. Pakistan Donanması gemisi “Taimur”, Çin’deki Hudong Zhonghua tersanesinde hizmete girdi.

Pakistan Donanması’nın basın açıklamasında, “ PNS Taimur fırkateyni  çok tehditli ortamlarda savaşmak için yüksek teknolojili silahlar, sensörler, savaş yönetimi ve elektronik savaş sistemlerine sahip. “ ifadelerini kullandı. 

Pakistan Deniz Kuvvetleri Misyonu başkanı Amiral Raşid Mehmood Şeyh,son teknoloji Tip 054 A / P fırkateynleri devreye alınması ile Pakistan Donanması  deniz sınırları savunmasını önemli ölçüde artıracağını söyledi.

Tip-054 A firkateyni, NATO tarafındanJiangkai II kod adı ile anılıyor. Fırkateynler Çin’in Hudong-Zhonghua Tersanesi ve Huangpu Tersanesi tarafından üretiliyor. Yeni nesil çok amaçlı fırkateyn olan Tip-054 A, gelişmiş silah ve sensör sistemlerine sahip.

Fırkateynin gövdesi, radar kesitini en aza indirecek eğimli ve azaltılmış üst yapıya sahiptir.Gemi hava savunma, su üstü ve denizaltı unsurlarına savunma ve taarruz görevlerini yapacak şekilde donatılmıştır. 

Fırkateynin uzunluğu 134 metre, genişliği 16 metredir. Standart deplasman ağırlığı 3 bin 600 ton, tam deplasman ağılığı 4 bin tondur. Gemide 165 mürettebat görev yapacak.

Tip-054 ALuoyang Elektro-Optik Teknoloji Geliştirme Merkezi (EOTDC) tarafından geliştirilen, 32 hücreli Dikey Fırlatma Sisteminden (VLS) ateşlenen HQ-16 orta menzilli yüzey hava füzeleri ile donatılmıştır. HQ-16 füzesi, 50 km mesafeden hava hedeflerine angaje olabiliyor. EOTDC merkezi, Dikey Fırlatma Sisteminden (VLS) denizaltılara fırlatılacak füzeler için çalışma yapıyor.

Fırkateyn, su üstü hedefelerine karşıYJ-83 (C-803) anti-gemi seyir füzelerini kullanıyor. Geminin ortasına monte edilmiş iki adet dörtlü fırlatıcı tarafından ateşlenen YJ-83 füzesi250 km’lik bir operasyonel aralığa ile 165 kg konvansiyonel savaş başlığı taşıyabilir.   

Gemide güvertede tek namlulu 76mm’lik top bulunmaktadır.Hava kaynaklı tehditlere karşı yakın-nokta savunma için iki Tip 730 yedi, 30 mm silah sistemleri (CIWS) kullanılmaktadır. Bu silah 3 bin metre menzil içerisindeki hedefelere dakikada 4 bin 600 ile 5 bin 800 mermi ateşleyebilir.

Geminin denizaltı savaş (ASW) yeteneği ise iki adet Tip 87 altı borulu ASW roketatar, 324 mm YU-7 ASW torpido rampaları tarafından sağlanmaktadır. Her roket 34 kg’lık savaş başlığı ile 1.200 metrede su altı hedeflerine vurabilir.

Helikopter güvertesi, orta boy helikopterin iniş ve kalkışına imkan vermektedir. Güverte  helikopter taşıma sistemi ile donatılmıştır. Gemi hangarında bir Kamov Ka-28 Helix veya Harbin Z-9C helikopterini barındırabilir.

Tip-054 A firkateyni, Tip 382 3D hava/yüzey arama radarı, MR-36A yüzey arama radarı ve I bandında çalışan iki Racal RM-1290 navigasyon radarı ile donatılmıştır. 3D arama radarı, aynı anda 120 km’lik mesafe içinde 40 hedefi takip edebilir.

Köprünün üzerindeki Tip 344 (Mineral-ME Band Stand) radarı gemi-gemi füze kontrolünü ve yüzey gemilerinin hedef tayinini sağlar. Gemide hava savunma füzelerini aynı anda yönlendiren dört adet Tip 345  ( NATO adı MR-90 Front Dome)  F bantlı radar mevcuttur.

Gemi ayrıca yakın-nokta savunması (CIWS) ve 76mm ana silah için TR47C ve Tip 347G ateş kontrol radarları ile donatılmıştır.Fırkateyn MGK-335 orta frekans aktif / pasif sonar sistemi bulunmaktadır.

Fırkateynin Elektronik Savaş kabiliyeti olarak, Tip 922-1 radar uyarı alıcısı, HZ-100 Elektronik Sayaç Önlemleri (ECM) ve Elektronik Destek Ölçümleri (ESM)sistemini içerir. Ayrıca iki adet 18 hazneli çoklu roketatar tarafından decoys / chaffs atılarak tehditlere karşı önleme yapılabilir.

Shaanxi Dizel Fabrikası’nda lisans altında yerel olarak üretilen dört adet SEMT Pielstick 6 PA6V-280 STC dizel motoru, geminin güç kaynağını oluşturmaktadır. Her bir motor 4.720kW (6,330hp) gücünde olup, dört motordan toplam 18.880kW (25,320hp)  güç çıkışı sağlanır.Tahrik sistemi maksimum çalışmada 27 kt hız verir. Geminin menzili 8 bin milden fazladır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here