Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi kapsamında TCI (Kabin İçi Sistemleri A.Ş.) firması, uçaklarının iç kabin tasarımı, komponentlerin üretimi, tedarik süreçleri ve montajını gerçekleştirecek.

TUSAŞ tarafından yapılan açıklamada, “ HAVASOJ projesinde çalışmalarımız ve işbirliklerimiz son sürat devam ediyor. İşbirliği anlaşması yaptığımız TCI (Kabin İçi Sistemleri A.Ş.) ile HAVASOJ uçaklarının iç kabin tasarımı, komponentlerin üretimi, tedarik süreçleri ve montajı gerçekleştirilecek. ” ifadeleri kulanıldı.

Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ sistemleri ile karşı unsurların radar ve haberleşme imkanlarını dinleyerek sinyal takibi gerçekleştirebiliyor. Sistem dünyada savunma sanayi ve elektronik harp alanında söz sahibi birkaç ülke tarafından alanında tecrübeli mühendis ve teknisyenlerimiz tarafından uygulanabiliyor.  

Düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedeflenmektedir.

Uçağın iç sistemleri ASELSAN tarafından geliştirilecek. 900 milyon TL + 430 milyon dolarlık projede, uçağa gerçekleştirilecek modifikasyonlar ise TUSAŞ tarafından yapılacak. Uçak olarak ilk testler Challenger 605 tipi iş jetinde gerçekleştirilecek.

Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecektir. Proje kapsamında teslimatlar 2023-2027 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Proje takvimi, Faz-1 olarak adlandırılan, uçakların tedarik süreci ile başlayacak. Proje’nin 2’nci fazında ise tedarik edilen uçaklar, görev sistemlerine uygun şekilde; önce modifiye, daha sonra sertifiye edilecek. Projenin 3’üncü ve son fazında ise uçaklarda kullanılacak alt sistemlerin entegrasyonu ve yer testleri gerçekleştirilecek.

Türk Hava Kuvvetleri HAVA SOJ projesi ile düşman hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirecek, bir taaruz anında Hava Kuvvetleri harekatını etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

HAVA SOJ  alt sisteminde, Radar Elektronik destek, Elektronik taaruz alt sistemleri, haberleşme elektronik destek, elektronik taaruz alt sistemleri, kendini koruma alt sistemleri bulanacak.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here