ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biden’ın göreve geldiği 20 Ocak’tan sonra ilk yüz yüze görüşmelerini bugün, NATO zirvesi için gittikleri Brüksel’de gerçekleştirdi.İki lider başbaşa görüştükten sonra, heyetler arası görüşmelere geçildi. Biden-Erdoğan arasındaki görüşme 46 dakika sürdü.

Biden görüşmeye ilişkin ilk değerlendirmesinde, “Çok iyi bir görüşme oldu” ifadelerini kullandı.  

Bloomberg’in Beyaz Saray Muhabiri Jennifer Epstein Twitter’dan Biden’ın ifadelerini, “Biden, Türkiye’den Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmenin sonunda ‘Çok iyi bir görüşmeydi’ dedi. ABD basını odaya girip liderlerden daha kapsamlı açıklamalar almayı bekliyordu ancak “sadece hızlı fotoğraf çekimi yapıldı” diye aktardı.

Görüşmede Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye’nin ‘ Washington Büyükelçisi Murat Mercan eşlik etti.

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Samimi ve yapıcı bir görüşme oldu” dedi.

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldıklarını belirten Erdoğan,” Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

S-400 ve F-35 konularının gündeme geldiğini söyleyen Erdoğan, ” S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan’a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunda da öyle.Bundan sonraki süreçte de Dışişleri Bakanlarımız, Savunma Bakanlarımız bu süreci inşallah sağlama bağlayacaklar. “ dedi.

Erdoğan, “Sayın Biden’a Afganistan konusunda (Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması)yanımıza Pakistan ve Macaristan’ı alma görüşümüzü ilettik.Eğer Afganistan’dan çıkmamız istenmiyorsa ABD’nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Taliban gerçeğini kenara koymak mümkün değil. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu. Bir sıkıntı söz konusu değil şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here