HİSAR 0+ Hava Savunma Sistemine yeni bir kabiliyet eklendi

0
1493
HİSAR Hava Savunma Füze sistemi; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemidir.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, HİSAR O+ Hava Savunma Sisteminin ilk RF (Radyo Frekans) Arayıcı Başlıklı Test Füzesi hedefi başarıyla imha ettiğini açıkladı.

Demir sosyal medya paylaşımında,” HİSAR 2022’ye hızlı başladı..HİSAR O+ isteminin ilk RF (Radyo Frekansı) Arayıcı Başlıklı Test Füzesi atışında hedef imha edildi ve hava savunmamıza yeni bir kabiliyet eklendi.Seri üretimi sürdürürken yeni yeteneklere yönelik çalışmalarımız da tüm hızıyla devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Aktif radar arayıcı başlığa sahip “HİSAR-RF (Radyo Frekansı) güdüm sistemine sahip füzeler HİSAR-O Füzesi ile hemen hemen aynı fiziksel yapıda bir füzedir. Radar arayıcı başlık kullanan HİSAR-RF Füzesi’nin, soğutmalı görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık (IIR) kullanan ve atmosferik şartların getirdiği ısınma sorunundan ötürü menzilinde birtakım sınırlar bulunan HİSAR-O Füzesi’ne göre daha yüksek menzile sahiptir.

HİSAR-RF Füzesi’nin radar arayıcı başlığı, ASELSAN tarafından GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi Arayıcı Başlığı’ndan elde edilen tecrübeler ile geliştirilmiştir.

HİSAR-RF, ara safha güdüm esnasında veri bağı ve terminal aşamada ise aktif radar arayıcı başlığı kullanılmaktadır.

HİSAR-A+, HİSAR-O+ ve HİSAR-RF Füzeleri sayesinde katmanlı hava savunma ağının ikinci (kısa menzil) ve üçüncü (orta menzil) kademeleri tesis edilmiş olacak. SİPER Projesi ile dördüncü kademe (uzun menzil) ile üçüncü kademe arasındaki boşluğun doldurulması sağlanmış olacak.

 RF Füzeleri aslında bünyesinde mini bir radar barındıran ve uçağın radarı ile güdümlenen bir sistemdir. Bu füze sistemlerinde arayıcı başlık IR güdümlü füzelerde olduğu gibi burun kısmında yer alır. Bu füzeler IR güdümlülere göre daha uzun menzillidir.

Bu tip Hava Hava Füze sistemleri pasif, yarı aktif ve aktif olmak üzere üç farklı arayıcı başlığa sahiptir. Pasif arayıcı başlık bulunduran füzeler, hedeften yansıyan radyo dalgalarını tespit ederek yönünü bulur, yarı aktif başlık bulunduran füzeler, harici bir radar tarafından tespit edilen hedefleri izleyebilmekte ve aktif başlık bulunduran sistemler ise kendi radarları ile tespit ve takip yapabilmektedirler. Aktif arayıcı başlıklı radarlar hedef menzilleri dışında iken pasif olarak ilerlemektedirler. Hedef menzillerine girdiği zaman ise kendi radarları ile hedefe kitlenmektedirler.

Kaynak: SSB, ASELSAN, SavunmaSanayiST, TübitakSEGA,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here