ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray’da Ukrayna krizi konusunda yaptığı basın toplantısında Rusya’nın gelecek günlerde Ukrayna’ya saldırı düzenleyebileceğine ve başkent Kiev’i hedef alabileceğine inandığını belirtti.

Biden, ‘‘Rusya’nın gelecek günlerde Ukrayna’ya bir saldırı düzenleyebileceğine ve Kiev’i hedef alabileceğine inanıyoruz. Burası 2 milyon 800 bin masum vatandaşın yaşadığı bir şehir’’ diye konuştu.

Biden, Rusya’nın bu planı hayata geçirmesi durumunda “felakete yol açacak bir savaştan” sorumlu olacağını savundu.

Başkan Biden, olası bir işgal durumunda ABD askeri göndermeyeceklerini, Ukrayna’yı farklı şekillerde desteklemeye devam edeceklerini de kaydetti.

Biden, geçen yıl Washington’un Ukrayna’ya savunmasını güçlendirmek için rekor düzeyde güvenlik desteği sunduğunu söyledi. Biden bunlar arasında 650 milyon dolarlık füze ve cephanelik ile 500 milyon dolarlık insani yardım ve ekonomik destek olduğunu kaydetti. Bu hafta ise Ukrayna’nın ekonomik dayanıklılığını desteklemek için 1 milyar dolarlık devlet kredi garantisi sunma kararı aldıklarını belirtti.

Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin defalarca ihlal edildiğine dair çok sayıda haber aldıklarını belirten Biden, Rusya destekli savaşçıların Donbass’ta Ukrayna’yı provoke etmek için Perşembe günü bir anaokulunun bombaladıklarını hatırlattı. Biden Moskova’nın saldırıyı Ukrayna’nın üzerine yıkmaya çalıştığını ancak bunun doğru olmadığını kaydetti.

Rusya’nın dün akşam Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un 24 Şubat’ta Avrupa’da görüşmesine onay verdiğini belirten Biden, ancak Moskova’nın o tarihe kadar Ukrayna’ya saldırması durumunda diplomasi kapısını kapatmış olacağını, savaşı seçerek büyük bedel ödemek zorunda kalacağını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here