ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bugün Varşova’ya yaptığı ziyarette Dışişleri Bakanlığı’nın Polonya’ya 6 milyar dolar değerinde 250 M1 Abrams tankının ve ilave askeri teçhizat satışına başlangıç onayı verdiğini duyurdu.

Austin, düzenlediği basın toplantısında, sözgelimi tedarikin ‘ortak savunma için NATO bünyesinde sorumlulukların daha adil bir şekilde paylaşılmasını sağlamaya yardımcı olacağını’ dile getirdi. Austin, tankların teslimatına ilişkin zaman çizelgesinin henüz müzakere aşamasında olduğu bilgisini paylaştı.

Varşova’ya Abrams tanklarının ‘en modern versiyonunun’ verileceğini kaydeden ABD Savunma Bakanı, ülkeye ‘son derece gelişmiş tank kabiliyeti’ sağlayacaklarını belirtti. Austin, “Ayrıca (tank satışı) Polonya Silahlı Kuvvetleri’yle çalışabilirliğimizi güçlendirecek, müşterek caydırıcılık çabalarımızın ve diğer NATO müttefiklerinin güvenilirliğini artıracak” ifadelerini kullandı.

Washington yönetiminin Polonya’ya tedarik edeceği silahlar arasında Abrams tanklarının yanı sıra 26 ‘Hercules Combat’ kurtarma aracı, 276 adet M2 ve 500 adet M240C model makineli tüfek yer alıyor. Bununla beraber Polonya’da bulunan Amerikan askerlerinin ‘beklenmedik durumlara hazırlıklı olduğunu’ söyleyen Austin, Amerikan vatandaşlarının Ukrayna’dan ayrılmasına yardım etme konusunda herhangi bir ihtiyaç doğması durumunda Polonya hükümetiyle birlikte çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here