Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri, SİPER projesi, turbojet ve ramjet motor projelerini yerinde incelemek amacıyla Tübitak Sega’yı ziyaret etti.

Demir sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ” Savunma sanayiimizin önemli kurumlarından @SageTubitak’ı ziyaret ettik. Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerimiz, SİPER projemiz, turbojet ve ramjet motorları ile onların uyarlamalarına dair son durumu dinledik, projeleri yerinde inceledik. Elbirliğiyle kararlılıkla çalışmalara devam…” ,ifadelerini kullandı.

Ziyaret sırasında ‘projelerdeki ilerlemeleri görme fırsatı bulduk’ ifadelerini kullanan İsmail Demir, Savunma sanayii teknoloji ve AR-GE’sinde TÜBİTAK’ın, enstitülerinin rolü çok büyük, SAGE de bunların başında geliyor. ” dedi.

Demir Konuşmasına şöyle devam etti: Bu seviyede yapılan araştırmalar ve teknolojik gelişmeler Türkiye için memnuniyet verici. İnşallah ileri burada yapılan çalışmaların teker teker hayata geçtiğini gördükçe ülkemizin geldiği seviye ile ilgili çok daha müjdeli haberler verme fırsatımız olacak.”

Enstitü 1972 yılında Güdümlü Araçlar Teknolojisi ve Ölçüm Merkezi (GATÖM) adı ile kurulmuş, 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE), 1988 yılında ise Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) adını almıştır. 

TÜBİTAK SAGE, Millî Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve çeşitli savunma sanayii kuruluşları ile projeler yürütmektedir.Bu kapsamda ağırlıklı olarak güdümlü/güdümsüz mühimmatlar ve füze sistemleri üzerine çalışmış; savunma sanayiine ürün, bilgi, altyapı ve nitelikli insan gücü kazandırmıştır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here