Hindistan’ın TEJAS’ı Singapur’da gösteri uçuşu gerçekleştirdi

0
754

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF), Singapur Airshow 2022’de dünyanın dört bir yanından katılımcılarla birlikte yerli yapımı Hafif Muharebe Uçağı (LCA) Tejas MK-I uçağını sergiledi. Fuar kapsamında Tejas (LCA) uçağı bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

IAF Singapur Airshow 2022’ye 44 kişilik bir ekiple katıldı, Tejas (LCA) üç ay önce Dubai Airshow-2021’de sergilenmişti. LCA Tejas performansının dikkat çekici olduğu ve gösterideki birçok paydaş tarafından dile getirildi. Manevra yetenekleri göz önüne alındığında bazı yorumcular uçağa “Gökyüzünde Elmas” veya “mini Su-30 MKI” olarak adlandırıyor.

Hafif Muharebe Uçağı (LCA) Tejas MK-I uçağı son derece çevik, çok rollü ses üstü (süpersonik) hıza sahip bir savaş uçağıdır. Uçak, General Electric GE 404F2/J-IN20 turbofan motorla güçlendirilmiştir. Tejas (LCA) AESA radarı, BVR füzesi, elektronik harp (EH) süiti ve havadan havaya yakıt ikmali (AAR) gibi kritik operasyonel kabiliyetlerle donatılmıştır.

Geçen yıl Ocak 2021’de Hindistan Hükümeti 73 adet LCA Tejas Mk-1A savaş uçağı ve 10 adet LCA Tejas Mk-1 eğitim uçağının 6,56 milyar dolar karşılığında satın alınmasını onaylamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here