Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki F-35A savaş uçağı, 9 bin kilometrelik okyanus uçuşunun ardından Vlieland Atış Sahası’ndaki hedefleri vurdu.

Hızlı Tepki Testi (Rapid Reaction Test) adlı misyon kapsamında, 323 Test ve Değerlendirme Filosuna ait iki F-35A ABD’nin Edwards Hava Üssü’nden kalkış yaptı.Uçaklar Atlantik okyanusuna çıkmadan önce ilk ikmali Kanada hava sahasında Goose Bay yakınlarında yaptı. İkinici ikmali yapan F-35A uçakları 9 bin kilometrelik okyanus uçuşunun sonunda Hollanda’da bulunan Vlieland Atış Sahası’na ulaştı. Özel kuvvetlerin lazer işaretlemesi yaptığı hedefler, telsiz iletişimi olmadan vuruldu.

Gece gerçekleşen operasyonda F-35A uçakları iki adet GBU-49s geliştirilmiş Paveway II çift lazer GPS güdümlü bomba, iki adet inert GBU-12 Paveway II lazer güdümlü bomba kullandı. Mümkün olduğunca gerçek saldırıyı benzemesi için Vlieland Atış Sahası’na üst üste istiflenmiş konteynırlardan hedefler yapıldı. Hollanda özel kuvvetleride hedefleri lazer (JTAC) ile işaretledi, bu işretlemede veri bağlantısı yoluyla gönderilen bir dijital bilgi paketi pilotların olumsuz hava koşullarında ve radyo iletişimine ihtiyaç duymadan hedeflerine ulaşmalarını mümkün kıldı.

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri iki uçağın Atlantik Okyanusu geçişi sırasında Hollanda Hava Kuvvetleri’ne ait KDC-10 tipi tanker uçaklarıyla iki kez yakıt ikmali yapması planlanmıştı. Fakat KDC-10 tanker uçaklarının yakıt ikmali sistemiyle ilgili sorunlar nedeniyle operasyon bir gün gecikmeyle 13 Haziran’da gerçekleştirildi.

Hızlı Tepki Testiyle, F-35A uçakları konuşlandıkları üssten ani ve hızlı şekilde ayrılarak, minimum destek ile çok uzak noktalardaki hedeflere sürpriz saldırı yapma yeteneği test ediliyor.

Bütün lojistik ihtiyaçlarımız bir C-17 nakliye uçağı ile sağlandı diyen Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Majoor Pascal “Smiley”, ” Minimum ihtiyaçlar ile yola çıkmayı seçtik. Sadece 18 bakım personeli, silahçılar ve küçük onarımları yapacak personel.Tüm yedek parça stoğumuzu yanımıza almıyoruz, sadece lastik, yağ ve silahlar gibi ana gereksinimleri alıyoruz.Hepsi bir C-17 Nakliye uçağına sığıyor..” dedi.

HIZLI TEPKİ PAKETİ ( RAPİD REACTION PACKAGE)

ABD Hava Kuvvetleri tarafından geliştirilen hızlı dağıtım konseptidir. Hava Kuvvetleri’nde bulunan gizlenme yeteneği olan 5.nesil savaş uçakları F-22 ve F-35’ler için tasarlanandı.

İlk defa ABD Hava Kuvvetleri dergisinde yayınlanan bir haberde, 3.Filoya bağlı dört adet F-22 savaş uçağı ve minimum destek ekip ve materyali taşıyan C-17 Globemaster nakliye uçağıyla hızlı dağıtım testler gerçekleştirildiği duyuruldu.

ABD’nin Pasifik Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevi sırasında Daily Report demeç veren Orgeneral Hawk Carlisle, ” Hızlı Tepki Paketi ile ABD’nin 5. nesil savaş uçaklarının hangi hava üssünü kullanacağının bilinmesi önlenecek.” dedi.

Bu paket sayesinde uçakların dağıtımı oldukça kolay, hızlı ve gizli yapılabiliyor. Ayırca ‘Hızlı Dağıtım’ kelimesi askeri kavram olarak elit askeri birimlerin (özel kuvvetler, paraşütçüler, deniz kuvvetleri, vb.) kriz bölgelerine hızlı intikallerinde de kullanılmaktadır.

Kaynak: theaviationist, Ajanlar, Kokpit,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here