Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tedarik projesi kapsamında, HAVELSAN tarafından geliştirilen ATAK Helikopteri Tam Görev Simülatörü Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Simülatör ile pilotların intibak, acil durum, atış, harbe hazırlık ve idame eğitimleri yapılabiliyor.Pilotlar için çok önemli olan silah sistemleri ve atış eğitimleri simülatör vasıtası ile risksiz ve maliyet etkin olarak yapılabilecek.

Teslim edilen simülatörler S70 Blackhawk ve AS532 Cougar ortak eğitim yapabilmesine imkan sağlayacak.Ayrıca simülatör ATAK Helikopterleriyle ihraç edilebilecek.

ATAK helikopteri pilot ve silahçının önlü ve arkalı konumlanması dolayısıyla bu iki görevin gerekli aynı simülatörde istenilen düzeyde gerçekleştiremiyor.Bu sebeple 2 ayrı simülatör, set halinde üretiliyor. 

Simülatörlerde uydu fotağrafları 3 boyutlu modellemeler ile kullanılıyor. Çevredeki elektirk direklerinden arazi yüksekliklerine kadar her şey gerçeğe uygun olarak sistemde yer alıyor.Böylece helikopterin elektrik tellerine takılma, motor arızası gibi eğitimler simülatör sayesinde defalarca tecrübe edilebiliyor.  

ATAK Helikopteri Tam Görev Simülatörü taktik ve çevre yazılımları yerli olarak HAVELSAN ve çözüm ortakları tarafından geliştirildi. 

Kaynak: HAVELSAN, Ajanslar, 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here