Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi Türk Yıldızları, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı ile ilk kez kol uçuşu gerçekleştirdi.

Savunma Sanayi Başkanı Haluk Görgün, paylaştığı Twitter mesajında şunları belirtti: “Yüksel HÜRJET, sen yüksel, bayrak yükselsin. Ülkemizin gökteki milli yıldızı HÜRJET, Türk Yıldızları’nın arasındaki yerini alıyor. Hafif taarruz, eğitim, devriye ve akrobatik gösteri görevleri için gün sayan HÜRJET’imizin semalardaki yolu her zaman bağımsız ve açık olacak.”

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı, ilk uçuşunu 25 Nisan’da gerçekleştirmişti. İlk uçuşun ardından test uçuşları devam etti ve ikinci test pilotunun yer aldığı uçuş 9 Haziran’da gerçekleştirildi. HÜRJET’in test uçuşları devam ediyor.

Harbe Hazırlık Geçiş Eğitimi, Hava Devriyesi (Silahlı ve Silahsız) ve Akrobatik Gösteri Uçağı gibi rolleri icra edebilecek olan HÜRJET, 1.4 mach hıza ve +8-3g limitlerine sahiptir. HÜRJET, 45.000 feet irtifaya kadar görev yapabilir ve 3 tona yakın faydalı yükü gövdesinde taşıyabilir. Gelişmiş insan-makine arayüzü, dijital kontrollü uçuş sistemi, dahili taktik eğitim ve sanal eğitim sistemleri ile HÜRJET, yeni nesil hava aracı uçuş deneyimi sunacaktır.

Sanayii İcra Komitesi (SSİK), 12 Ocak 2022 tarihindeki toplantıda HÜRJET Jet Eğitim Uçağı’nın seri üretim kararını almıştı. İlk aşamada Hava Kuvvetleri’ne 16 Hürjet teslim edilecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here