Ukrayna tarafından tedarik edilen İngiliz yapımı Challenger 2 tankının bir mayın tarafından etkisiz hale getirildiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Batılı savunma kaynaklar, Ukrayna’da bulunan İngiliz yapımı Challenger 2 tankının ilk aşamada bir mayın tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti. Mayın patlaması, arka yakıt tankında bir yangına neden oldu ve bu noktada dört Ukraynalı mürettebat tankı güvenli bir şekilde terk etti.

Kaynaklar, boş tankın Rus Lancet dolaşan dronunun hedefi haline geldiğini ve tankı yok ettiğini söyledi. Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı istilası başladığından beri bir Challenger 2’nin cephe hattında imha edildiğini doğrulayan ilk görüntüsüdür.

Challenger 2 tankının olayın tam olarak nerede ve ne zaman meydana geldiğine dair net bilgi yok. Ancak Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin güneydoğusundaki Robotyne köyünün yakınlarında Challenger 2 tanklarının konuşlandığına dair görüntüler yayımlamıştı.

İngiltere, Ocak ayında Ukrayna’ya 14 adet Challenger 2 tankı göndereceğini duyurmuştu. O dönemde Başbakan Rishi Sunak, bu savaş tankının Kiev’in güçlerine “Rus birliklerini geri itmelerine yardımcı olacağını” söyledi.

1990’ların sonlarında inşa edilen Challenger, 20 yılı aşkın bir süredir hizmette olmasına rağmen, Alman yapımı Leopard 2 tanklarıyla birlikte Ukrayna’nın elinde bulunan en modern ve yetenekli tanklardan biri olarak gösterilmekteydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here