ABD Hava Kuvvetleri ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) bir çatışma durumunda havaalanlarının kullanılabilirliğini garantilemek amacıyla hızla onarım ve alternatif konuşlandırma yöntemlerini geliştiriyor.

Çin ordusu olası bir Pasifik çatışmasında hava operasyonları devamlılığını sağlamak amacıyla hasar gören havaalanlarını tekrar faaliyete geçirme yeteneğine yoğun yatırım yapmaktadır.

BluePath Labs’dan yayınlanan yeni bir rapor, PLA’nın bir saldırı sonrasında kendi havaalanlarını hızla işler hâle getirme yeteneğine odaklandığını göstermektedir.

Düşman saldırısından sonra, havaalanındaki patlamamış mühimmatı temizlemek, onarım operasyonları sırasında kaza riskini önlemek için kritiktir. Pist onarımı, etkilenen alanı işaretlemeyi, hasarlı bölümleri kesmeyi, daha büyük bölümleri parçalamayı ve bomba çukurlarını betonla doldurmayı içermektedir.

Çin ordusu gerçekleştirdiği tatbikatlarda, 23 dakikada patlamamış mühimmatı bulup imha edebilmektedir, pist kesme işlemi 10 dakikada tamamlanmaktadır, pnömatik matkaplama 30 dakika sürmektedir, beton karıştırma işlemi 8 dakikada tamamlanmaktadır, doldurma işlemi 2 dakikada tamamlanmaktadır. Yeni bir tür hızlı kuruyan betonla oluşan çukurları 25 dakika 3 saniyede doldurmuş ve 2 saat sonra beton tamamen kullanılmak üzere katılaştırmıştır.

Hem ABD hem de PLA, onarım tekniklerini geliştirmek için yarışmalar düzenlemektedir. Ancak uzmanlar, PLA’nın eğitimlerinin gerçekçi olmadığını ve ideal koşulların gerçek savaş senaryolarını yansıtmadığını belirtmektedirler.

Her iki ülke, havaalanlarını hızla restore edilemezse alternatif yöntemleri araştırmaktadır. Çin Kurtuluş Hava Kuvvetleri, helikopterler ve diğer hava araçları için geçici destek noktaları kurmaktadır. Ayrıca bilinmeyen noktalarda iniş pratikleri yapmaktadırlar. PLA Hava Kuvvetleri, acil durum pistleri olarak sivil havaalanlarını ve kamuya açık yolları kullanmayı düşünmektedir.

ABD ve Çin orduları, eğitim gerçekçiliği ve lojistik destekte zorluklarla karşı karşıya oldukları için bu alanlarda iyileştirme ihtiyacı duymaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here