İran medyası, İran Hava Kuvvetleri’nin eğitim ve savaş uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla Rusya’dan Yakovlev Yak-130 modeli eğitim uçaklarının ülkeye geldiğini duyurdu.

Rus uçaklarının gelişi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu ile yaptığı silah sözleşmeleri kapsamında gerçekleşti. Yakovlev Yak-130 modeli eğitim uçakları, İran’ın merkezinde bulunan Isfahan’daki Şahid Babaei Hava Üssü’ne konuşlandırıldı.

İran Tasnim haber ajansı haberine göre, Yakovlev Yak-130 uçakları, İran’ın pilotlarının 4. nesil savaş uçaklarına geçişte önemli bir rol oynayacak.

Nisan ayında İran, Rusya’dan Su-35 savaş uçakları satın almak için anlaşma yaptığını duyurdu. Her iki ülke, uluslararası yaptırımların bulunduğu bir dönemde askeri işbirliği dahil birçok alanda güçlü ilişkiler kurdu.

Şu an itibariyle İran’ın filosunun büyük bir bölümü, Sovyet dönemine ait Rus MiG ve Sukhoi savaş uçaklarından oluşmaktadır. Ayrıca, bazı Çin uçakları, özellikle F-7 modeli filonun bir parçasını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, 1979 İslam Devrimi öncesine dayanan bazı Amerikan F-4 ve F-5 savaş uçakları da hala İran’ın envanterinde bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here