Türkiye’nin Milli Muharip Uçak programı KAAN, önemli bir dönemece yaklaşıyor, ancak ekonomik zorluklar ve uluslararası işbirlikleri bu programın geleceğini şekillendiriyor.T ürkiye, KAAN savaş uçağı programının finansal yükünü hafifletmek için yabancı ortaklar arayışında.

Defense News haberine göre, Türkiye, yüksek enflasyon ve büyük bir dış borç sorunuyla karşı karşıya. Ülkenin dış borcu yaklaşık olarak 476 milyar doları bulurken, önümüzdeki 12 ay içinde ödenmesi gereken miktar ise yaklaşık 250 milyar dolar. Bu ekonomik zorluklar, KAAN savaş uçağı programının finansını etkileyebilir.

Türkiye, KAAN savaş uçağı programının finansal yükünü hafifletmek için yabancı ortaklar arayışında. Pakistan ve Azerbaycan, programın geliştirilmesine katılma konusundaki ilgilerini gösterdiler. Azerbaycan, Türkiye ile bir protokol aracılığıyla katılımı incelemektedir.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pakistan’ın KAAN programına katılmak üzere anlaşma imzalamak üzere olduğunu açıkladı. Bu potansiyel ortaklık, programın bilgi birikimi açısından değerli katkılar getirebileceği bir fırsat sunuyor.

Azerbaycan, Milli Muharip Uçak KAAN programına mali destek sağlama konusunda istekli görünüyor. Bu, programın finansal zorluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Milli Muharip Uçak KAAN, Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2023 yılında uçurmayı hedefliyor. Türk Havacılık Sanayii, 2028 yılına kadar Hava Kuvvetleri’ne 20 KAAN Blok 10 uçağı teslim etmeyi planlıyor. Birim başına tahmini maliyet ise 100 milyon dolar veya biraz daha yüksektir.

Çeşitli yabancı şirketler ve ülkeler, KAAN programına işbirliği yapma konusunda ilgi gösterdiklerini belirten haberde, Rolls-Royce, BAE Systems ve yerel turbofan motorun geliştirilmesi gibi alanlarda işbirlikleri yapıldığı yazılmıştır.

KAAN savaş uçağı için motor seçimi büyük bir öneme sahiptir. Türkiye, Amerikan yapımı F110 motorlarından yerel şirketlere kadar bir dizi seçenek üzerinde çalışmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here